Kısa Dalga’nın iktidara yakın kulislerden edindiği bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün kabine toplantısının ardından ikramiyenin 10 bin TL'ye çıkarıldığını açıklayacak.

Erdoğan’dan yerel seçim hamlesi

Emeklilere Bayram Ettirecek Iddia 1

Yerel seçimlere 1 aydan daha kısa bir süre kalırken emeklilerin geçim sıkıntısının giderek artması hükümeti yeni adımlar atmaya zorluyor.

Emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin 2 bin TL'den 3 bin TL'ye çıkarılması ve iki bayram için toplam 6 bin TL ödeme yapılacağının açıklanması emeklilerin tepkisine neden olmuştu.

Emeklilere Bayram Ettirecek Iddia 3

Emekli aylıklarında beklenen artışların olmamasının ardından umutlarını bayram ikramiyelerine çeviren emeklilerin durumu, hükümeti yerel seçimler öncesi zor durumda bıraktı.

TBMM Genel Kurulunda görüşmeleri süren 8. Yargı Paketi'nde yer alan emekli bayram ikramiyesinin 3 bin liraya çıkarılmasına yönelik madde önceki gün kabul edilmişti.

İkramiyeye 5 kat zam!

Emeklilere Bayram Ettirecek Iddia 2

İktidara yakın kulislerden yansıyan son bilgilere göre ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yapılacak kabine toplantısından sonra emekli ikramiyelerine yönelik bir açıklama yapacak.

Buna göre Erdoğan'ın bayram ikramiyesinin 3 bin TL'den 10 bin TL'ye çıkarılmasını duyuracağı iddia ediliyor. Böylece 2023 yılında 2 bin TL olan emeklilerin bayram ikramiyelerine 5 kat artış yapılmış olacak.

Emeklilere Bayram Ettirecek Iddia 4

Buna göre, emekliler Ramazan ve Kurban Bayramı'nda 10'ar bin TL, yani toplamda 20 bin TL ikramiye alacak.

Erdoğan, seyyanen zammın imkansız olduğunu söylemişti

Emeklilere Bayram Ettirecek Iddia 5

Tartışmalar sürerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilere seyyanen zam taleplerini "tahrik" olarak nitelemiş ve bütçede emeklilere daha fazla kaynak ayırmanın imkansız olduğunu savunmuştu. Erdoğan şunları söylemişti:

“Şimdi birileri çıkıyor emekli maaşlarına 7 bin lira, 10 bin lira seyyanen ekleyelim diyerek kendi akıllarınca emeklilerimizi tahrik ediyor. Bakınız bizim ülkemizde hali hazırda 16 milyon emeklimiz var. Emekli maaşlarına 7 bin lira eklemek demek bütçeden yaklaşık 1,4 trilyon liralık, 10 bin lira eklemek demek 1,9 trilyon liralık bir kaynağı buraya aktarmak demektir. Mevcut maaşların tutarından söz etmiyorum. Sadece 7 bin lira veya 10 bin lira olarak ifade edilen ek artışın maliyetini anlatıyorum. Yani 2024 yılı boyunca ülkemizde tek çivi çakmasak tüm yatırım bütçesini buraya aktarsak bile bu gideri karşılamaya yetmiyor.”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise 29 Şubat’ta açıklama yaparak “Emeklilerimizin çağrıları haksız değildir, gerekli iyileştirmeler cömertçe yapılacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: (Haber Merkezi)