Ramazan ayının başlamasıyla birlikte, bayram için verilen ikramiyeleri alacak olan emekli vatandaşlar, ne zaman alacaklarına dair araştırmalar yapıyorlar. Bu yıl 3 bin TL olarak güncellenen emekli bayram ikramiyesi Meclis tarafından onaylandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ikramiyeler için tarih belirledi. İşte, emekli bayram ikramiyesi ödeme takvimi...

Bakan Açıkladı! Emekli Bayram İkramiyesi Hangi Tarihte Yatacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin "Bayram ikramiyeleri 3 bin lira olarak belirlendi. Bir gelişme var mı?" sorusuna Işıkhan, "Hayırlı olsun. Yasa Meclisten geçmiş durumda. Ödeme günlerini planlıyoruz. Bayramdan önce emeklilerimizin hesabına aktarmış olacağız. Biz her zaman en iyi rakamları vermeyi arzu ederiz. Ancak koşullar doğrultusunda hareket ediyoruz. İnşallah daha iyi hizmetlerimiz olacak." yanıtını verdi.

Emekli Bayram İkramiyesi Ne Kadar Olacak?

TBMM Genel Kurulunda görüşülen 8. Yargı Paketi'nde yer alan emekli bayram ikramiyesinin 3 bin liraya çıkarılması kabul edildi.

Dul ve Yetim Aylığı Alanların İkramiye Ödemeleri Nasıl Yapılacak?

Emeklilerin bayram ikramiyesi ödemesi dosya bazında gerçekleştiriliyor. Dosya başına 3 bin lira ikramiye ödenecek. Ölen eş veya anne-babasından dolayı dul-yetim aylığı alanların bayram ikramiyesi hisseleri oranında ödeniyor. Ölen eşin emekli aylığının yüzde 50'si oranında dul aylığı bağlanmış olan eşe 1500 lira; yüzde 25'i bağlanmış olan kızına ise 750 lira ikramiye ödenecek. Kendi sigortalılığı nedeniyle herhangi bir gelir veya aylık almayanlar, eşinin aylığının yüzde 75'ini almakta olduklarından, 2000 lira ikramiye alacaklar.

İş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri alanlara, gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi ödeniyor. Meslek hastalığı sonucu kazanma gücü kaybı yüzde 25 olanlara 750 lira, yüzde 45 olanlara 1350 lira ikramiye ödenecek.

EYT'liler Bayram İkramiyesi Alacak Mı?

Zamlı bayram ikramiyesinden 31 Mart 2024 tarihine kadar emeklilik dilekçesi veren EYT'liler ile EYT düzenlemesi olmadan da emekliliğe hak kazanan diğer sigortalılar, Ramazan Bayramı'nda yararlanacaklar. Emeklilik dilekçesini 1 Nisan'dan sonra verenler bu yılki Ramazan Bayramı'nda ikramiye alamayacaklar. Kurban Bayramı ise bu yıl Haziran ayına denk geliyor. Emeklilik dilekçesini 1 Nisan - 31 Mayıs tarihleri arasında veren EYT'liler de Kurban Bayramı'nda zamlı ikramiyeden yararlanacaklar.

Kaynak: (Haber Merkezi)