Türkiye'de engellilere yönelik Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indiriminde değişiklikler planlanıyor. Bu değişiklikler, istisnadan yararlanma süresinin uzatılmasını ve miras yoluyla geçen araçlar için vergilerin mirasçılar tarafından ödenmesini kapsıyor.

ÖTV Muafiyeti ve Suistimal İddiaları

Sabah gazetesinin haberine göre, engellilere tanınan pozitif ayrımcılık kapsamında araç alımlarında KDV ve ÖTV muafiyetleri uygulanıyor.

2024 yılı için belirlenen, ÖTV ve diğer vergiler dahil satış bedeli 1 milyon 591 bin TL'nin altında olan binek otomobiller, engellilik oranı yüzde 90 veya daha fazla olan kişiler için 5 yılda bir kez olmak üzere ÖTV'den muaf tutuluyor. Sadece 2024'ün ilk 3 ayında, bu muafiyet kapsamında 76 bin 953 araç satıldı.

Yeni Düzenleme Alternatifleri: İki Seçenek

Meclis'e sunulacak yeni düzenleme için iki farklı seçenek üzerinde çalışılıyor. İlk seçenekte, engellilere sağlanan ÖTV istisnasının süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkarılması ve araçların veraset yoluyla intikalinde istisnaya konu vergilerin mirasçılar tarafından ödenmesi amaçlanıyor. Ayrıca, her yıl yeniden değerleme oranında artan tutarın, yeniden değerleme oranının yarısı kadar artırılması ve Cumhurbaşkanı'nın bu tutarı yüzde 50'ye kadar artırma yetkisinin kaldırılması planlanıyor.

İkinci seçenekte ise, ÖTV Kanunu'ndaki istisnanın tamamen kaldırılması ve teşvikin sosyal yardım şeklinde yapılması öneriliyor. Bu seçenekte, engellilerin gelir durumu ve alınacak araçların yerli olması gibi kriterler esas alınarak ilgili bakanlık tarafından nakit desteği sağlanması üzerinde duruluyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)