Uzmanlar, stresin yönetilmesinde sağlıklı yaşam alışkanlıklarının, düzenli egzersiz yapmanın, sağlıklı beslenmenin ve düzenli uyku düzeninin önemini vurguluyor.

Stresle birlikte kişilerin kötü alışkanlıklara yönelmesinin sağlık üzerinde olumsuz etkileri olduğuna dikkat çeken uzmanlar; sigara içme, uykusuzluk, kötü beslenme ve alkol kullanımı gibi alışkanlıkların kalp sağlığı üzerinde risk oluşturduğunu söylüyor.

"Sağlıklı yaşam çok önemli"

Günümüzde stresin sosyal yaşamın artık vazgeçilmez bir parçası haline geldiğine dikkat çeken uzmanlar, "Yoğun iş ortamı, aile sorumlulukları, mali zorluklar ve diğer birçok faktör, sosyal yaşamda artan stres seviyesine sebep olmakta. Ortaya çıkan stresin yönetilememesi ve kronik bir hale gelmesi durumunda da stresin kalp sağlığı üzerindeki etkilerini görmeye başlıyoruz." diyor.

"Kalp krizi ve inme gibi ciddi sağlık sorunlarını tetikliyor"

Stresli durumlarda birçok kişinin sigara içme, uykusuzluk, kötü beslenme ve alkol kullanımı gibi zararlı alışkanlıklara yönelebileceği ifade eden uzmanlar:

"Öncelikli olarak, stres anında salgılanan kortizol ve adrenalin gibi hormonların kan basıncını artırarak kalp üzerinde olumsuz etkilerini uzun vadede görebilmekteyiz. Yine, stresle birlikte kişilerin kötü alışkanlıklar olan sigara içme, uykusuzluk, kötü beslenme ve alkol kullanımı gibi alışkanlıklara yönelmesi, stresin kalp sağlığı üzerindeki etkilerini ortaya çıkarabilmektedir. Kötü beslenme alışkanlıklarının sonucunda, Tip-2 Diyabet gibi metabolik sendromlar, aşırı kilo ve yüksek kolesterol gibi durumlar, kalp damarları içinde plak oluşumlarına ve daralmalara yol açarak kalp krizi ve inme gibi durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır." dedi.

uzmanlar, "Aynı zamanda, akut stres anında kalp damarlarındaki kan akımının yavaşlamasına bağlı olarak kanda pıhtılaşmaya meyilli bir durum ortaya çıkmaktadır. Bu durum, koroner kalp damar hastaları için ekstra bir yük getirebilir. Yine, uzun vadede kalp damarlarında bulunan endotel tabakasının iltihaplanmasına bağlı olarak koroner kalp damar hastalıklarının oluşum zemini, stres yönetiminin olmadığı durumlarda ortaya çıkabilir." ifadelerini kullandı.

Kalp sağlığını korumanın yolları ve öneriler

Uzmanlar, "Burada vurgulamak istediğim en önemli husus düzenli olarak hastalarımızın fiziksel egzersiz yapmaları gerektiğidir. Çünkü fiziksel egzersizle beraber salgılanan endorfin düzeyleri hastalardaki stres ve kaygı düzeylerini azaltmaktadır. Bu anlamda hastalara faydalı olmaktadır. İkinci husus ise psikososyal destek ve danışmanlık almalarını önerebiliriz. Yine aile içinde veya dostlarıyla bireylerin kendi sorunlarını paylaşmaları stres düzeyini azalttığı görülmüştür. Zaman yönetiminin yapılması, işlerini planlarken belirli bir zamana uymak stres düzeylerini azalttığı gösterilmiştir. Derin nefes alma ve meditasyon uygulamalarının da kişilerde kaygı ve stres düzeylerini azalttığı tespit edilmiştir." diyor.

Muhabir: Erol Baran