Canan Karatay'ın en sevdiği lezzetlerden biri de kuyruk yağı. Peki kuyruk yağı vücuda ne gibi faydalar sağlar? 

Kuyruk yağı, hayvanların kuyruklarından elde edilen ve yüzyıllardır kullanılan bir doğal üründür. Bu yağın vücuda birçok faydası bulunmaktadır. Kuyruk yağının içeriğinde bulunan doymamış yağ asitleri, A ve D vitaminleri, antioksidanlar ve diğer besin maddeleri sayesinde birçok sağlık sorununa iyi geldiği bilinmektedir.


Kuyruk yağının vücuda faydaları arasında en bilineni cilt sağlığına olan olumlu etkisidir. Antioksidan özellikleri sayesinde cildin genç ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Ayrıca, ciltte oluşabilecek kuruluk ve tahrişleri önler, cildin nem dengesini korur.
 

Aynı zamanda kuyruk yağı, saç sağlığı için de oldukça faydalıdır. Saç derisini besler, saçın güçlenmesine ve parlaklığının artmasına yardımcı olur. Kırılmaları önler ve saçın daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar.
 

Kuyruk iç yağı nasıl yapılır?

yasemin.com sitesinde ve yemek.com'da yer alan bir içerikte; Kuyruk yağının tarifi paylaşıldı. İşte o tarif

Malzemeler:

2 adet kuzu (keçi, koyun)  kuyruğu
2 adet kuzu gömlek yağı (veya kuzu böbrek yağı)
1 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı:

Öncelikle kuyruk yağı ve gömlek yağını iyice yıkayın ve temizleyin. Daha sonra suyunu süzdürün. Ardından doğal ortamda kurutun.

Geniş ve büyük bir tencerenin içine kurutulan kuyruk yağını küp şeklinde doğrayın ve harlı ateşte kavurun ve tuz ekleyin.

2-3 dakikada bir tahta kaşıkla karıştırarak yanmadan yağın erimesini sağlayın. Eriyen yağı köpürene kadar harlı ateşte kaynatın. Kaynama sırasında taşmasını ve kıkırdağın yanmasını önlemek için tahta bir kepçe ile havalandırın.

Yağ köpürmeye başlayınca ocağın altını kısın. Yağın içindeki kıkırdaklar altın sarısı olunca tencereyi ocaktan alın ve 5 dk soğumaya bırakın. 

Bekletilen yağı dalgalandırmadan süzgeçten geçirin ve kuyruk yağının soğutulacağı bir tepsiye dökün. Temiz yağı tepsiye döktükten sonra üzerinde kalan tortu ve kıkırdakları bir kavanoza alın. 

Ardından tepside donan yağı bıçakla kesin ve bir kaba aktarın. Daha sonra yemeklerde kullanmak için buzlukta saklayın.

Kaynak: Haber Merkezi

Editör: CM Editör CM Bilişim