Siyonist işgal rejiminin 7 Ekim 2023'te Gazze'ye yönelik başlattığı saldırıları sürerken on binlerce Filistinliye ulaşılamadığı belirtildi.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), kayıp kişiler için açılan yardım hattına savaşın başından beri en az 7 bin çağrı geldiğini duyurdu.

ICRC'nin siyonist rejim birimi sözcüsü Sarah Davies, Gazze Şeridi'ndeki kaosta iletişimin neredeyse imkânsız hale geldiğini, çatışmalarda toplamda kaç kişinin kaybolduğunun bilinmediğini söyledi.

Davies "Çatışmanın başlarında Gazze'de binlerce kişi evlerini terk edip güneye doğru gitti. Bu süreçte örneğin çocuğunuzu ya da yaralı bir yakınınızı kaybederseniz, onları tekrar bulmak inanılmaz derecede zor olabilir. İnsanlar bize çatışmanın en acı verici kısmının açlık ya da tehlikeden ziyade, akrabalarından ayrı kalmak ve onların akıbetini bilmemek olduğunu söylüyor." dedi.

Siyonist işgal rejiminin esir aldığı Filistinlilerle iletişimin koptuğuna dikkat çeken Batı Şeria merkezli Addameer Mahkûm Destek ve İnsan Hakları Derneği örgütünden Tala Nasır, en az bin Filistinlinin haklarındaki suçlamalar açıklanmaksızın hapiste tutulduğunu söyledi. Nasır, bu kişilerin ailelerine veya yakınlarına hiçbir bilgilendirme yapılmadığını belirtti. 
 

Kaynak: İLKHA