Kolorektal kanserlerin önemli bir sağlık sorunu olduğunu ve hastalığın görülmesinde yaş unsurunun giderek azaldığını ve hastalığın genç yaşlarda da görülebildiğini belirten Medical Point Gaziantep Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. M. Tahir Özer, Kolorektal kanserlerde, kişilerde farkındalık artıkça erken tanı ile hastalığın tamamen iyileşebildiğini söyledi.

Kolorektal kanserlerin belirtileri ve riskli olan grupları hakkında bilgiler veren Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. M. Tahir Özer,

‘’Hastalıkla ilgili en yaygın belirtiler şunlardır, makattan gaita ile karışık olarak veya doğrudan kan ya da sümüksü akıntı gelmesi, Defekasyon (büyük abdest) sonrası halen tuvalet ihtiyacının sürüyor olması ve rahatlayamama hissi ve ıkınma hissinin devam etmesi, tuvalet alışkanlığı sıklığı ve kıvamındaki değişiklikler, 15 günü aşan ishal ve kabızlık atakları, kramp tarzı tekrarlayan karın ağrıları, Anemi (kansızlık), kilo kaybı, iştahsızlık, yorgunluk, gaz ve gaita çıkaramama, karında şişlik ağrı, bulantı, kusma olarak öne çıkmaktadır. Ailede kolorektal kanser öyküsü ve inflamatuar bağırsak hastalıkları denilen Ülseratif Kolit veya Crohn hastalığının varlığı ise riskli grupları oluşturur’’ dedi.

Prof. Dr. M. Tahir Özer Kolorektal kanserlerde teşhis ve tedavi hakkında bilgi vererek,

"Bu şikayet ve semptomları olan kişilerin en kısa sürede alanında uzman doktorlara müracaatı ve ivedilikle gerekli tetkiklerin yapılarak bireyin incelenmesi çok önemlidir. Ayrıca 50 yaşı aşan her bireyin bir kez kolonoskopi yaptırması ve sonuca göre takibinin planlanıp sürdürülmesi önem arz eder.

Ailede kolorektal kanser öyküsü olanlar ise kanserli bireyin teşhis edildiği yaştan 10 yıl önce kolonoskopi tetkikini yaptırıp takibe girmelidir. Yine kolorektal kanser taraması amacı ile yıllık “Gaitada Gizli Kan” testi (GGK) yaptırmak tavsiye edilmektedir. Bu testin pozitif çıkmasına sebep olan başka hastalık ve durumlar da olabilmekle beraber GGK testi tarama amaçlı kullanılan bir testtir.

Sonuç olarak utanma duygusunun doktora müracaatın önüne geçmemesi çok önemlidir. Tanı konan hastalara sorulduğunda aslında yukarıda sıralanan izlerin uzun süredir olduğu ama utandıkları için muayeneye gelmedikleri anlaşılmaktadır ve keşke utanmayıp zamanında gelseymişim demektedirler” dedi.

Kaynak: İHA