Gençlere evlilik kredisi ödemeleri başladı. Uygulama, ilk aşamada deprem bölgesinde pilot olarak hayata geçirildi. Son durumu kabine toplantısı sonrasında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş paylaştı.

İlk ödeme, aile ve gençlik fonu eğitim programlarına katılıp resmi nikahı 15-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen çiftlere yapılıyor. Bu ödemeler bugün başladı.

Bundan Sonraki Süreç Nasıl İşleyecek?

Bakan Göktaş, Aile ve Gençlik Fonu'na şu ana kadar 9 bin 38 çiftin başvurduğunu kaydetti.

İlk etapta başvurusu onaylanan ve evlilik öncesi eğitim programına katılan 450 çifte toplam 67,5 milyon lira destek verileceğini belirtti.

Gençlere Evlilik Kredisi

Mahinur Özdemir Göktaş, “Projenin pilot uygulamasına Adıyaman, Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’da başladık. Proje kapsamında başvurusu onaylanan çiftlere 48 ay vadeli, 2 yıl geri ödemesiz 150 bin lira faizsiz kredi desteği sağlıyoruz” dedi.

Fondan yararlanmak isteyenlerin, bakanlığın evlilik öncesi sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetinden yararlanması ve evlilik sonrasında sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmesi gerekiyor.

Bakan Göktaş, başvuruları onaylanan 2 bin 283 çifte evlilik ve danışmanlık hizmeti vermeye başladıklarını da bildirdi. Bu projeyle birlikte aile kurumunun desteklenmesi, güçlendirilmesi ve gençlerin sosyal risklere karşı korunması hedefleniyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)