Konya'da yumurtacılık yapan Mehmet Kasalak, tavuklarının rahatlığını fark edince onları her gün eski otomobiliyle gezdiriyor. Müşterilerine doğal yumurta sunan Kasalak, tavuklarını gezerken tadlarının daha kaliteli olduğunu fark etti. Bu ilginç yöntem, sosyal medyada büyük ilgi topladı.

Gezen Tavuk Olması Için Tavuklarını Otomobille Gezdiren Çiftçi1

Mehmet Kasalak, köyleri gezip tavuk topladıktan sonra aracına koyduğu tavukların rahatlığını fark ederek, onları eski otomobiliyle gezdirmeye karar verdi. Tavukların gezmeleri sırasında yumurtladıkları yumurtaların kalitesinin arttığını gören Kasalak, bu ilginç yöntemi müşterilerine sundu.

Hayvanlarla vakit geçirmenin bir yolu

Tavuklarını gruplara ayırarak aracıyla gezen Kasalak, bir arkadaşı tarafından çekilen videosunun sosyal medyada paylaşılmasının ardından geniş kitleler tarafından beğeni topladı. Kasalak, bu yönteminin sadece maddi kazanç değil, aynı zamanda hayvanlarla vakit geçirmenin bir yolu olduğunu belirtti.

Mehmet Kasalak, "Arabadan inip tavukları geziye çıkarınca insanlar bana destek oluyor, kornaya basıyorlar, durup fotoğraf çekiyorlar. Benim günüm maceralarla dolu. Hayvanlarla uğraşmayı seviyorum, bana ayrı bir huzur veriyor. Hedefim organiği herkese aşılamak, kimyasallardan uzaklaştırmak" dedi.

Kasalak'ın ilginç yöntemi, organik ve doğal ürünler talep eden müşterileri memnun ediyor ve hayvanseverlerin takdirini kazanıyor.

Gezen Tavuk Olması Için Tavuklarını Otomobille Gezdiren Çiftçi2

“Tavuklarla birlikte geziyoruz”

Tavuklarıyla her gün gezintiye çıkan ve vatandaşlar tarafından da büyük beğeni topladığına dikkat çeken yumurtacı Mehmet Kasalak, “Ben genellikle köylere gider tavuk toplayıp gelirim. Gelirken fark ettim, hayvanlar arabada huzurlu, rahat ve sıcak geliyorlar. Bu şekilde aklıma bir fikir geldi. İlk gezdirdiğimde 8 ila 10 arasında yumurta aldım.

Baktım hayvanların rahatı güzel. Günlük olarak tavuklarımı gezdiriyorum. Bazı vatandaşlar gezen yumurta diye alıyor, kimisi de merak edip alıyor. Şuan Konya’da tuttu bu şekilde gidiyor. Herkes memnun. Yola çıkınca da benim günüm maceralarla dolu.

Arabamı görüp tavukları fark eden kimisi kornaya basıyor, kimisi durdurup hayvanların resmini çekiyor ve seviyor. Sabahtan hazırlanıp çıkıyoruz hayvanlarla birlikte geziyoruz. Yeşillik bir ortam bulduğumda oraya salıyorum orada yayılıyorlar.

Köylere gidiyorum hatta kayboldum kendimi farklı bir köyde buldum, hayatım bu şekilde. Hayvanlarla uğraşmayı seviyorum. Hayvanlar bana ayrı bir huzur veriyor. Bu işin maddi yönünden daha fazla, ben hayvanlarla vakit geçirmeyi daha çok seviyorum” dedi.

Gezen Tavuk Olması Için Tavuklarını Otomobille Gezdiren Çiftçi

“Organik yiyeceği herkese aşılamak”

Hayvanlarla vakit geçirmeyi çok sevdiğinin altını çizen Kasalak, “İki tane farklı yerimiz var. Arabada gezenler 10 ile 15 yumurta, onları müşterilerime veriyorum. Sonra ayrı yerimiz var orada da bahçede geziyor sürekli tavuklar, onlardan veriyorum.

Direkt arabadan 20-30 koli yumurta zaten alamayız. Benim hedefim organiği herkese aşılamak, bu kimyasallardan vatandaşları uzaklaştırmak, bu şekilde daha büyük bir çiftlik kurmak. Gücüm şimdilik buna yetiyor, bunu başarabiliyorum.

Allah nasip ederse ileride daha büyük çiftliğimi kuracağım organik olarak. Benim hanımım dahi bunlardan beni kıskanıyor. Bu hayvanların benim için ayrı bir vazgeçilmezliği var. Yani sadece tavuk ile alakası yok. Benim farklı hayvanlarım da var, hayvanlar benim için vazgeçilmezdir” dedi. (İHA)

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI