Bakan Kirişci, yeni düzenlemeyle birlikte gıdanın adının, tüketicinin rafta ilk bakışta göreceği yere aynı punto, aynı stil ve karakterde yazılacağını söyledi.

Kirişci, sağlıklı ve güvenilir gıda için Gıda Kodeksi'nde birçok düzenlemeyi hayata geçirdiklerini ve geçirmeye devam edeceklerini belirterek şunları kaydetti:

"Gıda etiketlerinde yanıltıcı görseller kullanılmasına müsaade etmeyeceğiz. İçeriğinde çilek yerine sadece çilek aroması olan bir üründe çilek görseli kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Örneğin, artık içinde muz aroması olan bir sütte 'muzlu süt' yerine 'muz aromalı süt' yazacak. Tüketiciler tarafından birbiriyle karıştırılabilecek, birbirine benzeyen gıdalarda, '... tadında', '... lezzeti', '... keyfi' gibi ifadelere izin vermeyeceğiz. Örneğin; bitkisel margarinde 'tereyağı keyfi' veya 'tereyağı lezzeti' ifadelerine kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Bitkisel yağlı, sütlü buz olan ürünler, dondurmaymiş gibi ya da dondurmayı çağrıştırıcı, 'dondurma keyfi', 'dondurma lezzeti' gibi ifadelerle satılamayacak."

Editör: Özgür Ağar