Uzmanlar, veri depolaması, toplaması, analizi, veri üzerinden motif ve özellik tanımlaması ve bu toplanan bilgilerle olası veri ve motif tahmini yapılmasını sağlayan bir bulut (Cloud) ve makine öğrenimi sistemi olan "Nimbus Projesi"nin, soykırımı meşru müdafaa olarak gören bir terör devletinin kullanımında olmasının potansiyel tehlikelerine dikkati çekti.

Amnesty Tech grubu geçici direktörü Damini Satija, Siyonist rejimin halihazırda büyük çaplı gözetleme teknolojine sahip olduğunu, söz konusu projeyle de ona daha ileri seviyede teknoloji sağlandığını ve bunun kullanımının ise zaten var olan insan hakları ihlallerini daha da hızlandıracağına vurgu yaptı.

Satija, söz konusu projenin Siyonist rejime kendi ihtiyaçlarına uyarlayacağı bir araç sunacağını, bunun ise Filistin halkına yönelik baskı, tahakküm ve ayrıştırma sistemi olan "apartheid"ı teşvik edeceğini söyledi.

Nimbus projesi

Nimbus Projesi, veri depolaması, toplaması, analizi, veri üzerinden motif ve özellik tanımlaması ve bu toplanan bilgilerle olası veri ve motif tahmini yapılmasını sağlayan bir bulut (Cloud) ve makine öğrenimi sisteminden oluşuyor.

Nimbus Projesi adı verilen 1,2 milyar dolarlık projenin sözleşmesi Nisan 2021'de Siyonist rejim ile Google ve Amazon şirketleri arasında imzalandı.

Siyonist rejim, 21 Nisan 2021'de söz konusu anlaşmaya ilişkin açıklamasında, "İsrail'in yaklaşık 1,2 milyar dolar bir yatırımla kendi yerel bulut depolama sunucu merkezlerini kurmasını sağlayacak devasa bir devlet ihalesi olan Nimbus Projesi'ni, Google ve Amazon'un kazandığını" duyurdu.

Söz konusu sistem, Siyonist rejimin sağladığı tüm veri tabanları, kaynakları hatta sokak ve dron kameraları gibi canlı gözlem kaynaklarındaki tüm verileri kendinde toplayabilme özelliğine sahip.

Kaynak: DOĞRUHABER