Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Dil ve Kültür Komisyonu, 21 Şubat Dünya Anadil Günü kapsamında yapılacak eylem ve etkinliklere dair programı açıkladı.

18-21 Şubat tarihleri arasında "Dem dema zimanê Kurdî ye" (Zaman, Kürt dili zamanı) sloganıyla yapılacak etkinlikler için DEM Parti Diyarbakır İl Örgütü binasında açıklama yapıldı.

DEM Parti Dil ve Kültür Komisyonu eş sözcüleri Cemile Turhallı ve Heval Dilbihar, program çerçevesinde başta Diyarbakır, Mardin, Hakkari ve Van olmak üzere yürüyüş, basın açıklaması, Kürtçe dersler, panel, bildiri dağıtımı, şölen ve parlamentoda eylemler yapacaklarını duyurdu.

HÜDA-PAR Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Batman Milletvekili Serkan Ramanlı, DEM Parti’nin Kürtçe için yapacağı etkinliğe destek verdi.

“Kürtçemiz için ortaya koyduğumuz çabanın karşılık bulması bizi sevindirdi”

Ramanlı, X hesabından Kürtçe ve Türkçe yazdığı mesajında şu ifadeleri kullandı;

“Kürtçemiz için ortaya koyduğumuz çabanın karşılık bulması bizi ziyadesiyle sevindirdi. Her zaman ifade ettiğimiz gibi dil siyaset üstü bir meseledir. Darısı diğer siyasi partilerimizin de başına inşallah.”

HÜDA-PAR Batman Milletvekili Ramanlı, daha önce de Kürtçe ders seçilmesi çağrısında bulunan DEM Parti Milletvekili Çiftyürek’e destek vermiş, “Dil, özellikle de Kürtçemiz partiler üstü bir konudur. Bu çağrınız için sizi kutluyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Çiftyürek Kürt ailelere ve Kürt halkına da çağrı yapmış, “Seçmeli dersler Kürtçe meselesini çözemeyecektir. Ama yine de önemli bir adımdır. Bu adımı atalım. Başta halkımıza sesleniyoruz. Küçük bir adım da olsa Kürt çocuklar kendi ana dillerini seçsin ve başvuru yapsın” demişti.

Kaynak: (Haber Merkezi)