Mardin ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyeleri için müfettişlerin inceleme başlatmasının ardından aynı adım Sur'da da atıldı. Makam odasındaki Atatürk ve Erdoğan fotoğraflarına yönelik hakaret içeren sözlerle ilgili müfettiş görevlendirildi. Savcılık da soruşturma başlattı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Diyarbakır'da Sur Belediyesi'nde başkanlık makamına girildiği esnada DEM Partili bazı kişilerin Atatük ve Erdoğan'ın portrelerini işaret ederek hakaret içerikli ifadeler kullanması hakkında müfettiş görevlendirildiğini duyurdu.

Müfettiş görevlendirilmesine ilişkin İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Diyarbakır’da O Belediyeye Soruşturma 1

İçişleri Bakanı Yerlikaya’nın paylaşımında şu ifadeler yer aldı: "DEM Parti yöneticilerinin, Diyarbakır Sur Belediyesi mazbata töreni sonrasında, makam odasında bulunan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarına yönelik hakaret içeren sözleriyle ilgili Mülkiye Müfettişi görevlendirilmiştir."

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı

Öte yandan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da Sur Belediyesinde mazbata töreni sonrasında, makam odasındaki Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğraflarına yönelik hakaret içeren sözlere ilişkin "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" ve "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlarından soruşturma başlattı. 

Muhabir: İrfan Gültekin