Almanya dev işçi alımı sürüyor. Türkiye ve Balkan ülkelerinden çok sayıda işçi Almanya'ya giderek çalışıyor. Almanya'nın vasıflı işçi alımı yılın her ayında devam ediyor. Almanya'daki çok sayıda şirket Türkiye ve Balkan ülkelerinden eleman alıyor. İş gücü açığını yabancı işçilerle kapatmaya çalışan Almanya'ya en çok Kuzey Makedonya, Kosova, Sırbistan ve Türkiye'den işçi gidiyor.

Karar Gazetesi'nin haberine göre, 30 Ekim 1961 tarihinde Almanya ile Türkiye’nin imzaladığı İşgücü Anlaşması’nın ardından Türkler, Almanya’daki en kalabalık azınlık grupların başında yer alırken, Türkiye’den Avrupa’ya kitlesel göçün de ilk örneklerini oluşturdular. Aradan geçen bunca yıl içinde, Almanya’da yaşayan Türk nüfusunda artış olurken, pandemiden sonra yaşanan işçi krizi Almanya’yı tekrardan Türk işçi alımına mecbur bıraktı.

Buna paralel olarak Türkiye’de her geçen gün artan hayat pahalılığı, yüksek enflasyon ve düşük maaş sorunları da vatandaşı bir yolunu bulup ABD ve Avrupa başta olacak şekilde yurt dışına çıkmanın yollarını bulmaya sevk ediyor. Özellikle genç nüfusun yurt dışına çıkma isteği %75’i geçmiş durumdayken, Almanya’dan gelen 60 bin işçi alım haberi binlerce kişiye umut ışığı oldu.

Avrupa Birliği’yle imzalanan anlaşmalar kapsamında Almanya, çevre dostu enerjiler konusunda yatırımlarına ağırlık verirken, fosil yakıtların yerine yenilenebilir enerjiye geçişle ilgili son yasa da mecliste onay aldı. Bu yasaya göre 2026’ya dek kademeli olarak evlerde kullanılan fosil veya gaz türevi ısınma modellerinin %657İ yenilebilir enerjiden oluşacak. Bunun için de evlere ısı pompası ve güneş paneli destekli sistemler kurulacak. Bütün ısıtma sistemleri, borular, banyolar ve kaloriferlerin değişeceği bu hedefi gerçekleştirmek içinse yıl sonuna kadar yeni 60 bin sucu ve kaloriferciye ihtiyaç var.

EN AZ SAATLİK ÜCRET 20 EURO


Almanya'da daha önce meclisten geçen Nitelikli Göç Yasası'na göre, Türkiye'de kendi alanında meslek eğitimi alan, yetkisi olan veya bu alanda uzun süre çalıştığını kanıtlayabilecek işçiler, Almanya’da hiçbir eğitim şartına tabi tutulmadan iş başı yapacak.

Kalorifer ve su tesisatçısı çalışanı ya da kalfasına saatte en az 20 Euro ödeneceği aktarılırken, aranan tek şartın başvuru yapacaklarda giriş seviyesinde Almanca bilinmesi olduğu aktarıldı. Almanya’da çalışmaya başlayan kişilerin aylık maaşları ise 2500 Euro'yu bulacak. Usta ya da şirket sahipleri içinse üst sınır yok.

VASIFSIZ ELEMANLARIN DA BAŞVURUSU KABUL EDİLECEK


Almanya, nitelikli elemanlar kadar eğitim almak için Almanya’ya başvuru yapanları da değerlendirmeye alacak. Bu kişiler uzmanların yanına yerleştirilerek eğitim programlarına tabii tutulacak ve istihdam programıyla 3.5 yılda sertifika alacaklar.

Türkiye'de, Almanya ile anlaşmalı olarak aracılık sağlayan şirketler, binlerce Türk vatandaşının başvurusunu işleme koymaya şimdiden başladı. 

Editör: CM Editör CM Bilişim