İşgal belediyesi, "Silikon Vadisi" olarak isimlendirdiği yasadışı yerleşim planını onayladığını duyurdu. Planla aynı zamanda Kudüs'ün kuzeydoğusunda bir çöplük kurulması isteniyor.

Yasadışı "Silikon Vadisi" yerleşim projesi, Vadi el-Cuz Yolu ve Osman bin Affan Caddesi boyunca uzanıyor. Projeyle Vadi el-Cuz'daki Kudüs Sanayi Bölgesi'ndeki ticari ve endüstriyel mağazaların kalıntıları üzerine 8 ila 14 kat arasında değişen binalar inşa edilmesi planlanıyor.

Bu plan, Filistin topraklarındaki konut projelerini sınırladığı çünkü Kudüslülerin Kudüs'teki arazilerinin yalnızca yüzde 10'u üzerinde inşaat yapmasına izin verildiği belirtildi.

İşgal belediyesi, işgal altındaki Kudüs'ün doğusunda on binlerce Kudüslünün ikamet ettiği İsaviye, Anata ve Ras Şehade yakınlarındaki bir vadide 109 dönümlük alana çöp depolama alanı kurulmasına da onay verdi.

Plan, 2012 yılında işgal belediyesinin aynı yerde 520 dönümlük alana çöp depolama alanı kurmayı planlamasıyla başladı ancak Kudüs halkı bu çöp depolama alanının kurulmasına karşı tam on yıl boyunca yasal olarak mücadele etti.

Bu planın uygulanması için işgalcilerin 70 konut ve ticari tesisi yıkmasının ardından, depolama sahası 350 bin metreküplük bir alana sahip olacak ve Kudüslülerin özel arazilerine çevresel zarar verecek.

İşgal rejimi, Kudüs'te Filistin halkına ait toprakları ele geçirmek ve yerleşim projelerini hayata geçirmek için her türlü yolu kullanıyor. Bu yeni projeler, işgal rejiminin Filistin halkının haklarını gasp etme ve varlığını yok etme çabalarının bir parçası olarak değerlendiriliyor.

İşgal rejimi tarafından onaylanan bu projeler, Filistin halkı tarafından şiddetle protesto ediliyor. Filistinliler, bu projelerin durdurulması için uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırıyorlar.

1677138693597.Jpg.852X400 Q90 Box 0,6,633,308 Crop Detail

Kaynak: (İLKHA)