İstanbul'un Beşiktaş ilçesine bağlı Gayrettepe Caddesi üzerinde bulunan 16 katlı binanın gece kulübü olarak kullanılan giriş katında yangın çıktı.

Ramazan dolayısıyla kapalı olan 16 katlı binanın en alt katında bulunan kulüpte kaçak tadilat yapıldığı sırada sahnenin yanında bir patlama oldu.

Patlamanın ardından yangın çıktı

Patlamanın ardından yangın çıktı.

Yangının büyümesiyle kulüpte ve bina dumanla doldu.

O sırada kulüpte ve binada bulunanlar içeride mahsur kaldı.

İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye, ambulans ve sağlık ekibi sevk edildi.

29 kişi yaşamını yitirdi!

Yangında 29 kişi hayatını kaybetti. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Yaşanan facianın ardından detaylar ise ortaya çıkmaya başladı.

Ses yalıtım malzemeleri yangın çıkardı

Diğer bir ayrıntı ise mekanda bulunan ses yalıtımının değiştirildiği sırada yangın çıktığı, bunun sonucu olarak ses yalıtım malzemelerinin bir anda tutuşması sonucu işçilerin bodrum katta mahsur kaldığı ihtimali üzerinde de duruluyor.

İşçiler içeride mahsur kaldı

Binanın acil çıkış kapısının olmadığı, işçilerin dışarı çıkamadan içerde dumandan etkilendiği ifade edildi.

Kundaklama şüphesi araştırılıyor

Olay yerine sevk edilen savcılar, önceden olaylarla anılan gece kulübüne olası bir kundaklama şüphesi üzerine çalışmalarını o yönde sürdürdüğü de öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bilgi aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Gayrettepe'de 29 kişinin hayatını kaybettiği yangınla ilgili İçişleri Bakanı Yerlikaya'yı telefonla arayarak bilgi aldı.

Vali Gül açıklama yaptı

Beşiktaş Gayrettepe’deki gece kulübünde çıkan yangın ile ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Valisi Davut Gül, "Binanın altında diskotek olarak kullanılan bir mekan. Tadilat yapılıyormuş. Tadilat dolayısıyla da çalışanlar hayatını kaybetti ve yaralandı." dedi.

Bakan Tunç'tan açıklama

Adalet Bakanı Tunç, olay yeri incelemesi ve delil toplama çalışmalarının sürdüğünü belirterek, "İş güvenliği ve yangın konusunda uzman 3 kişilik bilirkişi ekibi de yangının çıkış nedeniyle ilgili çalışmalarını sürdürmektedir." dedi.

İmamoğlu: İçeride ciddi şekilde yapı malzemesi var

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beşiktaş'ta 16 katlı bir binanın altındaki tadilat yapılan kaçak eğlence merkezinde çıkan yangının yaşandığı yerde incelemelerde bulundu.

Yangının kontrol altına alındığını hatırlatan İmamoğlu, "Yapının güvenliğiyle ilgili süreci arkadaşlarım inceletiyorlar. Şu anda teknik arkadaşlar buraya sevk edildi. Statü güvenliğine herhangi bir zarar verilmiş mi verilmemiş mi bakılacak. Ona göre gerekirse komşularımızla ilgili tahliye ya da güvende olacakları şekilde destek olacağız." diye konuştu.

Valilik: tadilat kaynaklı yangın çıktı

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, saat 12.47’de Gayrettepe Mahallesi Gündoğdu Sokak'ta bulunan 16 katlı binanın eksi 1 ve eksi 2. katında faaliyet gösteren eğlence merkezinde tadilat kaynaklı yangın çıktığı belirtildi.

Olay yerine gelen İstanbul Valisi Davut Gül yangında 8 kişinin hayatını kaybettiğini, 6'sı ağır 15 kişinin yaralandığını açıkladı.

Gül'ün açıklamasının ardından hayatını kaybedenlerin sayısı 12'ye, sonrasında ise 29’a yükseldi.

Bakan Yerlikaya'dan açıklama

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da "İstanbul Beşiktaş Gayrettepe’de meydana gelen yangınla ilgili soruşturma başlatılmıştır. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Konuyla ilgili gelişmeleri kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz" dedi.

Kaynak: (Haber Merkezi)