Bakan Tunç, TV100'e katıldığı programda, "Kiralarda fahiş kira artışı nedeniyle mağduriyet oluşmaması için TBMM'de yüzde 25'le sınırlandırıldı. Sonrasında yine bu artışla ilgili endişeler devam etti ve 1 yıl daha uzatıldı. Temmuz itibarıyla sona ermiş olacak, tabii bir anda fahiş artış olmaması için kanun koyucunun takdiri söz konusu oldu." dedi.

Kira Davalarında Arabuluculuk Dönemi Başladı

Ev sahibi-kiracı anlaşmazlıklarına çözüm bulmak için arabuluculuk sisteminin devreye alındığını belirten Tunç, "Bu tartışmaları sona erdiren bir uygulama başlattık. 1 Eylül'den itibaren kira davalarında arabuluculuk dönemini başlattık. Yüzde 25 kira artışı durumunun sürmesine gerek kalmayacak." diye konuştu.

Arabuluculuk Başvuruları 129 Bini Aştı

Tunç, kira davalarında arabuluculuk uygulamasına ilişkin şu bilgileri verdi: "1 Eylül'den itibaren kira davalarında arabuluculuk uygulamasını başlattık. Kiracı ya da kiraya veren eğer hem kira miktarıyla ilgili hem de tahliyeyle ilgili bir dava açmak istiyorsa dava açmadan önce arabulucuya başvurma zorunluluğunu getirdik. Tüm Türkiye genelinde kira uyuşmazlıklarında arabulucuya başvurular, 1 Eylül'den itibaren şu ana kadar 21 Şubat itibarıyla 129 bin 259. Arabulucuya başvurular olmasaydı bunların hepsi davaya intikal edecekti. Bu 129 bin 259'dan 69 bin 239'u anlaşmayla sonuçlandı."

Peki, yüzde 25 sınırının kaldırılması kira artışlarını nasıl etkileyecek? Bakan Tunç'un açıklamalarına göre, arabuluculuk sistemiyle kira artışlarının kontrol altında tutulması ve fahiş artışların önüne geçilmesi hedefleniyor.

(TV100)

Kaynak: (Haber Merkezi)