Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, tarım ve hayvancılığı geliştirmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Başkanlığa bağlı ekipler, kent genelinde suyu verimli kullanmak, susuz arazileri suyla buluşturmak ve yaz aylarında hayvanların su ihtiyacını karşılamak için projeler üretiyor.

Projeler kapsamında Çermik, Çüngüş, Dicle, Ergani, Hani, Hazro, Kocaköy, Kulp ve Lice’de toplam 18 bin 635 dekar alan su ile buluşacak. Çalışmaların tamamlanması ile ilçelerde tarımsal üretim ve ürün çeşitliliği artacak.

5 bin 67 çiftçi sulama kanalı ve göletlerden faydalanacak

Yapılan çalışma ile Çermik’te 1916, Çüngüş’te 988, Dicle’de 270, Ergani’de 358, Hani’de 300, Hazro’da 55, Kocaköy’de 300, Kulp’ta 825 ve Lice’de 55 olmak üzere toplam 5 bin 67 çiftçi, suya daha kolay ulaşma imkânı bulacak.

14 gölet yenilenecek, 13 yeni gölet yapılacak 

Tarım ve hayvancılığın desteklenmesi amacıyla yurttaşların talep ve önerilerini dinleyen ekipler, Bağlar, Bismil, Çermik, Çınar, Eğil, Hazro, Lice, Silvan ve Sur ilçelerinde 14 göletin bakım ve onarımını yapacak. Ayrıca Çermik, Çınar, Dicle, Ergani, Hani, Kulp ve Sur ilçelerinde 13 yeni gölet inşa edilecek.

Doğa korunuyor, verimlilik artıyor

Çalışmalarda önceliği doğayı korumaya verdiklerini söyleyen Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Velat Özer şunları ifade etti: “Yapılan çalışmaları bir bütün olarak ele alıyoruz. Bu nedenle kırsaldaki yurttaşlardan gelen talepler doğrultusunda modern yöntemler kullanarak projeler üretiyoruz, böylelikle kırsal kalkınmaya katkı sunuyoruz.” 

Kaynak: DBŞ BÜLTENİ