Hayatının umutsuzluğa kapıldığı bir anda, Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi'ne kayıtlı bir gönüllü bağışçıdan gelen müjdeli haber, Zeynep'e yeniden yaşama şansı verdi.

TÜRKÖK'ün desteğiyle yapılan kök hücre nakli sonrası Zeynep, şimdiden kendisini çok daha iyi hissediyor ve yarım bıraktığı üniversite eğitimini tamamlayacağı günü sabırsızlıkla bekliyor.

TÜRKÖK'ün Umut Veren Hikâyesi:

2014 yılında Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı tarafından başlatılan TÜRKÖK projesi, lösemi, lenfoma, kemik iliği yetmezliği gibi hastalıklar nedeniyle kök hücre nakli bekleyen hastalara uygun bağışçıların bulunmasını sağlıyor. Bu sayede binlerce hastaya şifa ulaştı.

Zeynep'in Hikâyesi:

Zeynep de TÜRKÖK'ün mucizesi yaşayan hastalardan biri. Kök hücre nakli için uygun bağışçı arayışında olan Zeynep'in beklediği haber TÜRKÖK'ten geldi. Bilgileri kayıtlı gönüllü bir bağışçı ile dokuları tam uyumlu olan Zeynep, başarılı bir kök hücre nakli geçirdi.

Zeynep'in Sözleri:

"TÜRKÖK bana umut oldu." diyen Zeynep, hastalığıyla birlikte kök hücre bağışının önemini de vurguladı.

"Hastalıkla mücadele sürecimde kök hücre naklinin ne kadar kritik bir öneme sahip olduğunu anladım. TÜRKÖK aracılığıyla uygun bir gönüllü bağışçının bulunması sayesinde eylül ayında nakil oldum. Şu an kendimi ilk günlerime göre çok daha iyi hissediyorum.

TÜRKÖK, benim için büyük bir umut kaynağı oldu. Bu kadar kısa sürede uygun bir donör bulunabileceğine inanmıyordum ve umutsuzluğa kapılmıştım. Ancak hastanedeki doktorlarımın bana verdiği güzel haberle büyük bir mutluluk yaşadım. Sağlığı el veren herkes, hastalar için gönüllü bağışçı olmalı."

Kaynak: (İLKHA)