Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Riyad'da düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda konuştu.

Abbas'ın, özellikle işgalci siyonist rejimin "güvenlik hakkı" olduğuna dair ifadeleri tepki çekti.

"israilin tam güvenlik elde etme hakkı vardır ve bu bizim görevimiz" ifadesini savunan  Abbas, Filistinlilerin de "dünya halkları gibi kendi kaderini tayin etme ve bağımsız devlet olma hakkına sahip olduğunu kaydetti.

"Güvenlik hakkı" olduğuna dair ifadeleri tepki çekti

Abbas'ın işgal rejimine "tam güvenlik" hakkı vermesi özellikle aktivistler ve siyasetçilerin tepkisine neden oldu.

Filistinli araştırmacı Bera Nizar Rayan, "Mahmud Abbas, İsrail'in tam güvenliğe sahip olma hakkı olduğunu ve bunun bizim görevimiz olduğunu söylüyor. Düşmanımız çocuklarımızı katlederken, onun tam güvenlik hakkından bahsediliyor bir düşünün!" değerlendirmesinde bulundu.

Filistin Yasama Konseyi Başkan Yardımcısı Hassan Kreisha, Abbas'ın bu ifadelerinin yersiz olduğunu belirterek onun Forum'da sadece Gazze Şeridin'deki siyonist katliamlarından ve bunun durdurulmasının gerekliliğinden bahsetmesi gerektiğini söyledi.

7 Ekim olaylarını kınamıştı

Mahmud Abbas, daha önce 7 Ekim olaylarını kınamış ve yönetimin resmi haber ajansı aracılığıyla yayınlanan açıklamasında, "HAMAS'ın eylem ve politikalarının kendilerini temsil etmediğini" belirtmiş ve açıklama saatler sonra geri çekilmişti.

Batı Şeria'daki Filistin Yönetiminin, kendine bağlı binlerce kolluk kuvvetini işgalin "güvenliğini" korumak için çalıştırdığı, siyonist zulme uğrayanların takip edilmesi gibi bir çok yanlış uygulamalarda bulunduğu belirtiliyor.

Kaynak: İLKHA