MALİYE HER AN KAPINIZI ÇALABİLİR

MALİYE HER AN KAPINIZI ÇALABİLİR

Maliye Bakanlığı, kayıt dışının azaltılması ve denetimlerin hızlanması için hummalı bir çalışma yürütüyor.

Maliye Bakanlığı, kayıt dışının azaltılması ve denetimlerin hızlanması için hummalı bir çalışma yürütüyor. Bu çalışmayla Vergi Denetim Kurulu, vergi kaçağına göz açtırmayacak. Yılsonuna kadar Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, “Artık kapılarını biz çalacağız” dediği yaklaşık 660 bin kişinin kapısı çalınmaya başladı. Diğer yandan da Gelir İdaresi Başkanlığı, değer artışını kazanç vergisi olarak yansıtmayan yaklaşık 400 bin mükellefe mektup gönderdi. Konut satışından elde ettikleri değer artışının vergisini istedi. Konut satışından elde ettiği geliri ve değer artışını gizleyen, tapu harcını gerçek değerinden göstermeyen, düşük beyanda bulunan 400 bin mükellefe mektup gönderen Maliye, vergi dairesine uğramayan listedeki 660 bin vatandaşın kapısını çalmaya başladı. Yılsonuna kadar yaklaşık 1 milyon mükellefin vergisini yatırması sağlanacak.

 İŞGÜCÜ MALİYETİ DÜŞECEK

Maliye Bakanlığı, yeni dönemde işgücü maliyetlerini düşürecek adımlar atacak. Damga vergisi ve harç uygulamaları gözden geçirilerek, yatırımlarda devlet yardımları revize edilecek. Yurtdışında hizmet vermek üzere kurulan işletmeler vergisel yönden teşvik edilecek. Girişimci gençleri teşvik amacıyla sigorta primlerinde de indirim yapılacak. Özellikle, tekstil, turizm, bilişim ve finans sektörlerinde istihdamın artırılması için destekler artırılacak.

 ZARAR YAZAN YAKINDAN İZLENECEK

Asgari ücretliden daha az gelir beyan edenlerin de kapısı çalınacak. Özellikle, mimar, doktor, avukat gibi meslek sahiplerinin asgari ücretliden daha az kazandığına yönelik beyanları kapsamlı incelemeye alındı. Özellikle son yıllarda zarar ve asgari ücretliden daha az gelir beyan edenlerden açıklama istenecek. Batman Gazetesi 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler