AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, TBMM Genel Kurulu'nda Diyarbakır'daki ölümlü yangın faciasıyla ilgili açıklamada bulunan DEM Partili milletvekillerine çok sert yanıt verdi.

DEM Parti, Çınar-Mazıdağı yangın felaketi sonucunda meydana gelen can ve mal kayıplarının sebep-sonuç ilişkisinin araştırılması amacıyla Meclis araştırma önergesi verdi.

DEM Parti Grup Başkanvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atandığını söyleyerek, yangına müdahale edecek gece görüşlü helikopterin olmadığını iddia etti.

'SENİN HANGİ AKRABAN İŞ YAPIYOR? İSMİNİ SÖYLERİM ŞİMDİ!'

Daha sonra AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Galip Ensarioğlu bir vekilin kamu kaynaklarından yararlandığı iddiasına yönelik söz aldı. Ensarioğlu, Meral Danış Beştaş'a yönelik olarak,

I M G 6933

Diyarbakır Büyükşehirde senin hangi akraban iş yapıyor? İsmini söylerim şimdi. İlaçlama firması geçen yıl 17 milyona Diyarbakır Büyükşehirde ilaçlama yapmışken 63 milyon artı KDV'ye, 4 katına bir kişiye -üç kişiye davetiye çıkarmışsınız- 21/B'ye göre vermişsiniz; Cizre, Viranşehir ve Van Belediyelerini de 4 katına bu adama vermişsiniz, daha yeni bir firmaya vermişsiniz. Ve parasını da -paranız yoktu ya- 40 tondan 20 ton verdikleri halde 50 milyonunu, bu paranın 50 milyonunu da peşin vermişsiniz. Çıkın, burada anlatın bunu o zaman; yolsuzluğu yapan kimmiş, belediyenin kaynaklarını çarçur eden kimmiş çıkın, anlatın” ifadelerini kullandı.

'BUNU BURADA KAPATIYORUM'

Beştaş ise “Galip beyin de milletvekili olarak bunlara dair ilgisini söylemiştim çünkü kendisinin bana yönelik bir saldırısı vardı. Ama kendisi cevabında olayı aydınlatmak yerine asla ağzıma almayacağım ve bir Kürt'e, bir erkeğe, bir insana yakışmayacak bir kavram kullandığı için 'senin düzeyine düşmeyeceğim' dedim, bunu burada kapatıyorum. Galip Ensarioğlu'nun kayyum döneminde işe almak için ne kadar para aldığını, kaç kişiyi işe aldığını soralım Diyarbakır halkına” şeklinde konuştu.

I M G 6932

Ensarioğlu ise Beştaş'ın bu sözlerine şöyle cevap verdi:

Alan da şerefsizdir, iftira eden de şerefsizdir, ispatlamayan da şerefsizdir. İspatlayacaksın! İsmail Beştaş, senin kayınbiraderin şu anda taşıma işini yapıyor. Hırsızlık yapan sizsiniz, lütfen! İspat etmezsen şerefsizsin.”

AK Parti ve DEM Partililerin kürsüde toplanması üzerine TBMM Başkanvekili Celal Adan oturuma ara verdi.

I M G 6934

Son dakika: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu’nun ilaçlama ihalesiyle ilgili gündeme getirdiği iddialara yanıt verdi.
 

Büyükşehir belediyesi açıklamayı gece yarısı yaptı. Sonra 

Açıklamamız teknik detaylarla güncellenip tekrar paylaşılacaktır. denildi.

İŞTE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DÜZELTİLMİŞ ŞEKLİ 

GALİP ENSARİOĞLU’NUN İDDİA VE İTHAMLARI MANİPÜLASYONDAN İBARETTİR 

AKP Diyarbakır Milletvekili Mehmet Galip Ensarioğlu, dün (25 Haziran 2024) Meclis Genel Kurulu’nda yapmış olduğu konuşmada, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin biyosidal ürün ile mücadele amacıyla acil koduyla yaptığı ihaleye ilişkin gerçek dışı iddia ve ithamlarda bulunmuştur. Kayyım savunuculuğu adına 2023 yılında yapılmış bir ihale ile bu yıl yapılan ilaçlama ihalesinin karşılaştırmasını yapan Ensarioğlu, belgesiz, bilgisiz ve dayanıksız bir şekilde Meclis üyelerini yanıltmıştır.

Kayyımın geçen yıl yapmış olduğu 17 milyon 400 bin TL’lik ihaleyi savunan Ensarioğlu’nun ihale karşılaştırması hem teknik açıdan hem de hedef popülasyon ile mücadele açısından hatalı. Şöyle ki; kayyımların yönetiminde olan Büyükşehir Belediyesi; 2021 yılında (2021/372666 ihale kayıt numarası), 2022 yılında (2022/640529 ihale kayıt numarası) ve 2023 yılında da tıpkı yeni yönetimin yapmış olduğu gibi pazarlık usulüyle ilaç alımı yapmıştır. Yine 2022 yılında depoda 2 bin 500 litre ilaç bulunmasına rağmen kayyım tarafından yeni bir ihale yapılarak 7 bin litre fazladan ilaç alındığı kayıtlarda mevcuttur. Yeni yönetim ise işbaşı yaptığı anda depoda sadece 80 litre larvasit ilaç bulunmaktaydı ve acil koduyla ilaç alımına çıkmak zorunda kalmıştır. 

KARŞILAŞTIRMA HATASI YAPILMAKTADIR 

Alınan ilacın kullanım süresi, kalitesi ve kur farkı göz önünde bulundurulduğunda 2023 yılındaki ihale ile 2024 yılında yapılmış olan ihalenin parasal miktar üzerinden karşılaştırmasının yapılamayacağını bilmek için, asgari bilgi düzeyine sahip olmak yeterlidir. 

Ucuza alındığı ifade edilen ilacın merdiven altı bir marka olduğu ve ilacın kullanılmadığı ve fiziki olarak da belediyenin depolarında bulunmadığı kamuoyunun bilgisine sunulur. 

Söz konusu ilaç 6 aylık süre için tedarik edildiği, yeni yönetim ise bir yıllık ihtiyacı karşılamak üzere temin etti. Alınan yeni ilacın hedef dışı canlılara zarar vermeyen toksikoloji ve eko-toksikoloji özelliğe sahip uluslararası standartlara uygunluğu dikkate alındı. 

LARVA DÖNEMİNDE İLAÇLAMA YAPILMADI

Daha da önemlisi tüm Diyarbakır kamuoyunun bilgisine şu hususu da sunmak istiyoruz: Yerel seçim öncesine denk gelen larva döneminde ilaçlama yapılmadığı için karasinek ve sivrisinek üremesine ve çoğalmasına bile isteyerek yol açılmıştır. Ocak-Şubat dönemine denk gelen larva sürecinde ilaçlama yapılmadığından kaynaklı hedef popülasyon ile mücadele katbekat zorlaşmış durumda. Dolayısıyla zamanında, zemininde şehrin larva mücadelesi yapılmadığından bugün olması gerekenden iki kat ilaç tüketimi yapılmaktadır. Hedef popülasyon ile mücadele daha da zorlaşmış ve kullanılması gereken ilaç miktarı iki katına çıkmış durumdadır.

PERSONEL HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI 

Kayyım döneminde bile isteye ilaçlama yapılmadığı için halk sağlığını tehlikeye atmaktan kaynaklı ilgili sorumlular hakkında Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı tarafından soruşturma başlatılmıştır. Söz konusu kişiler hakkında yürütülen soruşturma devam etmekle birlikte sonuçları en kısa zamanda kamuoyuyla paylaşılacaktır. 

‘PARA PEŞİN ÖDENDİ’ İFADELERİ TEMELSİZ 

Milletvekilinin söz konusu ilaç firmasına 50 milyon TL’nin peşin ödeme şeklinde yapıldığı bilgisi de bilinçli bir çarpıtmadan ibarettir. Zira kamu kurumlarının yapmış olduğu her türlü ihalede önce hizmetin veya malın alınmış olması bir zorunluluktur. Alınmamış ve görülmemiş bir hizmetin ödemesinin peşin yapılması yasal olarak da mümkün değildir. 

İMAR DEĞİŞİKLİĞİ ÇARPITMA

Milletvekilinin, konuşmasının devamında İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığımız bünyesinde görevli bir müdürün eşine ait arsasında imar değişikliği yapıldığına dair iddiası da “çamur at izi kalsın” deyiminden öteye geçmemektedir. 5393 Sayılı Belediye Kanunu ve 5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunlarını asgari düzeyde bilen herkes bilir ki imar değişikliği ancak seçilmiş meclis kararı ile alınmaktadır. Dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi’nin Meclis Kararları incelendiğinde böylesi bir kararın olmadığı görülmektedir. 

Söz konusu yerde geçen çalışmanın aslı şöyledir: Şehrin ana isale hatlarından biri uzun yıllar önce vatandaşın arazisinden geçmektedir. İsale hattının bulunduğu yerin üstünde kayyım döneminde 3 yıl önce yapılmış bir bina bulunmaktadır. Bu isale hattı basınçlı bir hat olduğundan binada oturan yurttaşlar için yaşamsal bir risk teşkil etmektedir. Ayrıca şehrin ana su kaynaklarından birisi de bölgede bulunan bir sitenin altından geçmektedir. Olası herhangi bir arıza durumunda müdahale etmek imkansızdır. Dolayısıyla ya arazinin binalar ile birlikte kamulaştırılması ya da hattın zorunlu bir şekilde deplase edilmesi gerekiyordu. Yapılan işlemde kamu kaynaklarına yük çıkarmadan deplase yöntemiyle çözüm bulunmuştur.

Saygılarımızla, 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GENEL SEKRETERİ EMRULLAH GÖRDÜK

ın e kreteri Emrullah GÖRDÜK."

Kaynak: İHA VE DİYARBAKIR BŞ BÜLTEN