2023 aralık ayı enflasyon oranlarıyla beraber önümüzdeki 6 ay için memur ve memur emekli maaşlarına yapılacak zam oranı açıklandı.

Açıklanan zam oranlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Memur-Sen Diyarbakır İl Başkanı Ramazan Tekdemir, piyasa düzeninin ve fiyat artışlarının memur ile memur emeklilerinin alacakları zam oranlarına göre şekillendiğini belirterek piyasayı manipüle etmeye çalışanlara karşı caydırıcı önlemlerinin alınması ve memur ile memur emeklilerinin maaşlarındaki artışlarda eşelmobil sisteminin devreye alınması önerisinde bulundu.

Memur Sen Diyarbakır’dan Memur Ve Memur Emekli Maaşları Için Öneri 1

Tekdemir, "Aralık ayı enflasyon oranları açıklandı, memur ve memur emeklilerinin alacakları maaş oranları da netleşmiş oldu. Bu durumda aralık ayı enflasyon oranları da dahil memur ve memur emeklileri önümüzdeki 6 ay için enflasyon farkıyla beraber yüzde 49,25 oranında maaş alacaklar. Rakam çok kabarık görünse de fiyat artışlarındaki süreklilik ve piyasa ekonomisindeki düzensizlik memur ve memur emeklilerinin alım gücünü daraltmaktadır." dedi.

"Piyasayı manipüle veya istismar etmeye çalışanlara karşı çok ciddi ve caydırıcı önlemler alınmalı"

Fiyat akışkanlığının yukarı yönlü izlediği seyrin engellenmesi gerektiğini dile getiren Tekdemir, "Fiyatlarda belli bir stabiltenin oluşturulması gerekiyor. Zam ekonomisine dayalı anlayışın mutlaka memur ve memur emeklilerinin sabit gelirlerine lehine olabilecek şekilde kontrol altına alınması lazım." ifadelerini kullandı.

"Memur ve memur emeklilerinin alacakları zam oranlarına göre piyasa düzeninin şekillendiği ve fiyat artışlarının adeta memur ve memur emeklilerinin alacakları zam oranlarına göre belirlendiği bir düzen söz konusudur" diyerek konuşmasını sürdüren Tekdemir, şu ifadelere yer verdi:

"Bunun mutlaka kontrol altına alınması gerekiyor. Çünkü memur ve memur emeklilerinin alacakları maaş oranından ziyade ödeme kalemlerindeki disiplinin daha çok refah seviyesini belirlediği bir yaşam ekonomisini deneyimliyoruz. Bu anlamda memur ve memur emeklilerinin enflasyon farkı da dahil alacakları maaş belirlendikten sonra piyasa ekonomisini mutlaka dikkatle takip edilmelidir. Burada fırsatçılara hiçbir şekilde izin verilmemeli, piyasayı manipüle veya istismar etmeye çalışanlara karşı çok ciddi ve caydırıcı önlemlerinin alınmasını bekliyoruz."

Tekdemir, "Elbette memur ve memur emeklilerinin ihtiyaç durumu gözetilerek fiyat artışlarıyla paralellik arz edilecek şekilde eşelmobil sisteminin devreye alınması gerekiyor. Piyasadaki zam oranları artıkça memurların alacak kalemlerinin de aynı oranda artış elde ettiği ve bunun aylık periyotlarla düzenlendiği bir siteminin mutlaka uygulamaya geçilmesini bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Kaynak: (İLKHA)