Memur ve emekli maaşları, toplu sözleşme ve enflasyon verilerine dayanarak hesaplanıyor. Mayıs ayında enflasyon aylık yüzde 3,37 olarak gerçekleşti. Buna göre kamu görevlileri ve emeklilerin 5 aylık zam oranı da belirlendi.

5 aylık verilere göre, memur ve emekli maaşlarında yüzde 17,38'lik bir artış kesinleşti. Bu oran, Türkiye İstatistik Kurumu'nun 3 Temmuz'da açıklayacağı haziran ayı verileriyle güncellenecek.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artış oranı ise TÜFE'ye bağlı olarak belirleniyor. 5 aylık artışa göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zammı yüzde 22,72 olarak açıklandı. Haziran ayı enflasyon verilerinin etkisiyle bu oran da güncellenecek.

Maaş artışlarına ilişkin yapılan değerlendirmeye göre, kamu görevlileri ve memur emeklileri için temmuz ayında beklenen zam oranı yüzde 20 ila 21 arasında olacak.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için ise 6 aylık enflasyon tahmini, Merkez Bankası'nın anketlerine göre haziran ayı genel ekonomik durumu dikkate alındığında yüzde 25 ila 26 civarında olması bekleniyor.

Kaynak: İLKHA