15. Bölge Müdürlüğünden yapılana açıklamada, yapılan son değerlendirmelere göre bu gece saatlerinden itibaren Şanlıurfa’da Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımının etkili olacağı tahmin edilmekte olduğu belirtildi. Toz taşınımının Diyarbakır’ı da etkileyeceği düşünülüyor.

Meteorolojiden Diyarbakır’a Uyarı 2

Açıklamada, cuma günü gece saatlerine kadar görülmesi beklenen toz taşınımının meydana getireceği başta sağlık problemleri olmak üzere görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma, çamur şeklinde yağış ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması ifadelerine yer verildi.

Meteorolojiden Diyarbakır’a Uyarı 4

UZMANLARDAN MASKE UYARISI


Özellikle akciğer hastalıkları başta olmak üzere kronik hastalıkları olanları çöl tozu olumsuz etkiliyor.

Çöl tozlarıyla birlikte hem içerisinde sanayi artıkları hem de bakteriyel artıklarla birlikte insan solunumla akciğerinin en küçük noktalarına kadar çöl tozlarını alabildiğine dikkat çeken Aykaç, koruyucu maske uyarısı yaptı.

Meteorolojiden Diyarbakır’a Uyarı 6

Aykaç, "Toz koruyucu maskeler dediğimiz; N95'ler ya da ıslak bez yardımıyla solunumu öneriyoruz." ifadelerini kullandı.

Sıcaklıklar artmaya devam edecek!

Meteorolojiden Diyarbakır’a Uyarı 5

Yapılan meteorolojik değerlendirmelere göre; ülke genelinde mevsim normalleri üzerinde seyretmekte olan hava sıcaklıklarının artmaya devam etmesi ve hafta boyunca; Marmara, Ege ve Batı Akdeniz’de mevsim normallerinin 4 ila 6 derece, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da ise 10 ila 15 derece üzerine çıkması bekleniyor.

Meteorolojiden Diyarbakır’a Uyarı 3

Editör: Kamuran Turgay