Cuma gününden itibaren 2 gün boyunca Suriye'den girecek yoğun toz taşınımı bekleniyor.

Meteoroloji'den yapılan hava durumu tahmin raporuna göre; ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Trakya, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu (Malatya hariç), Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Afyonkarahisar, Denizli, Isparta: Burdur, Konya'nın kuzey kesimleri, Mersin'in iç kesimleri ile Ş. Urfa çevrelerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı olacağı tahmin ediliyor.

İç ve güney kesimlerde yer yer toz taşınımı görüleceği belirtildi.

Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riskine karşı uyarılar yapıldı.

Hava sıcaklığının Batı kesimlerde 3 ila 5 derece artacağı, iç ve doğu kesimlerde 3 ila 7 derece azalacağı öngörülüyor.

Toz taşınımının etkileri

Toz ve kum fırtınaları ile toz taşınımının insanların günlük yaşamında olumsuz etkileri bulunmaktadır.

Toz taşınımının yaşandığı durumlarda; hassas gruplar olarak tanımlanan kalp ve solunum yolu hastalıkları gibi kronik rahatsızlığı bulunanlar ile çocuklar, hamileler ve yaşlıların kapalı ortamlarda kalmaları önerilir. Toz ve kum fırtınaları ise hava, kara ve deniz ulaşımını olumsuz yönde etkiler. Toz ve kum fırtınalarının görüldüğü bölgelerde havayolu trafiğinde aksamalar ve karayolu ulaşımında ise ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Özellikle Konya-Aksaray-Nevşehir bölgesinde yaşanan Kum ve Toz Fırtınaları esnasında onlarca aracın karıştığı zincirleme trafik kazaları gerçekleşmiştir. Görüş mesafesinin önemli ölçüde düştüğü bu olaylarda meydana gelen trafik kazalarında yaralanan ve hayatını kaybeden vatandaşlar olmuştur.

Kaynak: (Haber Merkezi)