Hava sıcaklıklarının önümüzdeki hafta boyunca mevsim normallerinin 2 ila 4 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor. Raporda, bu gece saatlerinden itibaren Trabzon ve Giresun'da, yarın sabah saatlerinden itibaren ise Samsun'un doğusunda yerel kuvvetli, Ordu çevrelerinde ise çok kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların olacağı belirtildi. Meteoroloji, kuvvetli sağanak nedeniyle oluşabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşları uyardı.

Kuvvetli Yağış ve Rüzgar Bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye'nin kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu olacağı tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Bolu, Samsun, Amasya, Ordu, Tokat ve Sivas çevrelerinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Diğer bölgelerin az bulutlu ve açık geçeceği öngörülüyor.

Yağışların; Doğu Karadeniz ile Samsun'un doğusu, Ordu, Erzurum, Kars, Ağrı ve Ardahan çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Marmara’nın güneybatısı, Kuzey Ege kıyıları, İç Anadolu’nun doğusu ile Orta Karadeniz'de kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

Hava Durumu Detayları

  • Hava Sıcaklığı: Batı, güney ve iç kesimlerde 1 ila 4 derece artarak mevsim normallerinin üzerinde, Doğu Anadolu'nun doğusunda ise 2-4 derece azalarak mevsim normalleri civarında seyredecek.

  • Rüzgar: Genellikle kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Marmara’nın güneybatısı, Kuzey Ege kıyıları, İç Anadolu’nun doğusu ile Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esecek.

Meteorolojiden Uyarılar

  • Kuvvetli Yağış Uyarısı: Doğu Karadeniz, Samsun'un doğusu, Ordu, Erzurum, Kars, Ağrı ve Ardahan çevrelerinde yerel kuvvetli yağış bekleniyor. Vatandaşların olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olması gerektiği belirtildi.

  • Sarı Kodlu Uyarı: Ağrı, Bingöl, Erzincan, Erzurum, Giresun, Kars, Muş, Ordu, Samsun, Trabzon, Van, Bayburt ve Ardahan illeri için sarı kodlu uyarı yapıldı. Sarı kod, havada 'potansiyel tehlike' durumuna işaret ediyor ve vatandaşların dikkatli olması gerektiğini belirtiyor.

Editör: Murat Tanrıkulu