Güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği yerlerden biri olan, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Nemrut Dağı'nı Kurban Bayramı'nda yaklaşık 8 bin kişi gezdi.

Dünya Mirası Nemrut'a Ziyaretçi Akını 1

UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Nemrut Dağı başta olmak üzere Perre Antik Kenti, Eski Kahta Kalesi, Cendere Köprüsü, Karakuş Tümülüsü gibi birçok eseri barındıran Adıyaman'da Ramazan Bayramı'nda olduğu gibi Kurban Bayramı'nda da turist akını yaşandı. Bayramın ilk gününden itibaren Nemrut zirvesine 8 bin kişi tırmandı.

Dünya Mirası Nemrut'a Ziyaretçi Akını 2

Yerli ve yabancı turistler 2 bin 206 metre yükseklikte devası heykellerin gölgesinde ‘Güneşin en güzel doğup battığı yer' olarak bilinen zirvede günbatımını izledi. Kartpostallık görüntülerin kaydedildiği Nemrut Dağı zirvesinde turistler günbatımını cep telefonlarıyla kaydederek, ölümsüzleştirdi.

Dünya Mirası Nemrut'a Ziyaretçi Akını 3

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Abuzer Gelse, gazetecilere, Nemrut Dağı'nda Kurban Bayramı tatili dolayısıyla yoğunluk oluştuğunu söyledi.

Dünya Mirası Nemrut'a Ziyaretçi Akını 4

Yerli ve yabancı turistleri buraya davet eden Gelse, "9 günlük bayram tatili münasebetiyle Kommagene destinasyonunun tamamında bir bayram yoğunluğu yaşanıyor. Nemrut Dağı'nda da de bir bayram yoğunluğu çok net bir biçimde görülüyor. Bayramın ilk gününden bugüne kadar elimizdeki verilere göre yaklaşık 8 bin civarında yerli, yabancı ziyaretçimizin Nemrut Dağı'ndaki kültürel miras alanımızı ziyaret ettiğini görüyoruz." bilgisini verdi.

Dünya Mirası Nemrut'a Ziyaretçi Akını 5

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'teki depremlerden sonra da kentteki ören yerlerinde yoğunluk yaşandığını belirten Gelse, "2023 Mayıs ve 2024 Mayıs aylarını karşılaştırdığımızda yaklaşık 4 kat yerli ve yabancı ziyaretçi sayısında bir artış görmekteyiz. Bu da bizleri son derece mutlu ediyor." diye konuştu.

Dünya Mirası Nemrut'a Ziyaretçi Akını 6

Ziyaretçilerden Şeyma Yağmur Yatgın, Nemrut Dağı'na ilk kez geldiğini ve çok etkilendiğini belirtti.

Coşkun Saygı da şu görüşlerini aktardı:

Dünya Mirası Nemrut'a Ziyaretçi Akını 7

"Dünyada eşi benzeri olmayan bir yerdeyiz, böyle bir dağın tepesine muhteşem heykelleri koymak, böylesine büyük bir anıtı dikmek, akıl karı değil. Günümüz koşullarındaki teknolojiyle bile yapılamayacak bir şey bu. Yabancı turistlerin zaten ülkemize geldiğinde görmek için can attıkları bir yer burası. Kolay çıkılmıyor ama çok insan buradaki o mistik havayı fazlasıyla yerinde görebiliyor."

Dünya Mirası Nemrut'a Ziyaretçi Akını 8

Dünya Mirası Nemrut'a Ziyaretçi Akını 9

Dünya Mirası Nemrut'a Ziyaretçi Akını 10

Dünya Mirası Nemrut'a Ziyaretçi Akını 11

Dünya Mirası Nemrut'a Ziyaretçi Akını 12

Dünya Mirası Nemrut'a Ziyaretçi Akını 13

Dünya Mirası Nemrut'a Ziyaretçi Akını 14

Dünya Mirası Nemrut'a Ziyaretçi Akını 15

Kaynak: (Haber Merkezi)