Türkiye genelinde olduğu gibi Batman'da da ikinci el araç satışları aylardır durma notasına geldi.

Hükümetin ekonomi, faiz politikasından birçok sektör olduğu gibi otomobil sektörü de olumsuz etkilendi.

"Faiz artışından kaynaklanıyor"

İkinci el araç satışlarının aylardır durma noktasında olduğunu belirten oto galerici esnafı, bu sorunun faiz artışından kaynaklandığını savundu.

Araç fiyatlarında yaşanan düşüşe rağmen satış yapamamaktan şikâyet eden galericiler, bu durumun birçok galerici esnafın kepenk kapatmasına neden olduğunu ifade etti.

Araç piyasasının yaz ayında bir kez daha canlanacağını umut ettiklerini dile getiren galericiler, hükümete çağrıda bulundu.

"Araba satamıyoruz"

Faiz oranlarının artmasıyla beraber araç piyasasının durma noktasına geldiğini söyleyen galerici Mikail Demir, "İkinci el araç piyasası son bir yıldır çok kötü düşüştedir. Bundan dolayı şu anda kimse araç almıyor. Araç fiyatları dipte ve biraz daha düşecek diye esnaf çok tedirgin. Bankalar kredileri kapattığı için fazla kimse araç sormuyor. Bu da işlerimizi bayağı olumsuz etkiliyor. Eskiden haftada bir veya iki araç satarken şu anda araba satamıyoruz. Bu durgunluğun mayıs ayına kadar süreceğini düşünüyoruz. Mayıs ayından sonrada belki bir hareketlilik olabilir diye bekliyoruz." ifadesini kullandı.

"Yazın hareketlilik olur diye düşünüyoruz"

İkinci el araç piyasasının iyi durumda olmadığını ifade eden galerici Veysi Demir, "Şu an araç piyasası iyi değil. Sebebi faiz oranlarının artmasından dolayıdır. Parası olan bankalara yöneliyor. Kimse ikinci el araba alamıyor. Mazot çok pahalı olmuş. Araç sigortaları 10 bin liradan başlıyor. Araç kullanmak çok özel bir duruma gelmiş. Bu duruma bir çare getirilmesini istiyoruz. Eskiden yüksek model araç getirip satarken şu anda en düşük modellerdeki araçları da getiriyorum ama kimse alacak durumda değil. Önümüzde yaz var, belki bir hareketlilik olabilir diye umut ediyoruz." dedi.
 

Kaynak: İLKHA