Mevsim meyve ve sebzelerinin tezgahlarda yer aldığı bu günlerde fiyatların makul düzeye geldi. Mevcut fiyatlarında girdi maliyetlerinin ciddi bir etkisi olduğunu ve piyasadaki düşüşe rağmen iş yapamadıklarını dile getiren pazar esnafı, nedenini müşterilerin alım gücüne bağlıyor.

Pazarda Fiyatlar Düştü, Işler Durgun 2

Diyarbakır merkez Bağlar ilçesinde semt pazarında tezgahtarlık yapan Hasan Alp, tarladan gelen ürünün tezgâhta yer almasına kadar oluşan maliyetlerin fiyata ciddi etki oluşturduğunu söyledi.

"Vatandaş 300-400 liraya pazar masrafını yapamıyor"

Hasan Alp

Alp, "Bu zamandan sonra yerli mallarımız çıkmayana kadar sebze fiyatlarının düşmesi imkânsız. Sebebi de mazot ve nakliye maliyetlerinden kaynaklanıyor. Domatesten bahsedersek toprağından bedava gelse sadece nakliyat ve kiralama giderlerinden 3 lira 20 kuruş maliyet oluşur. İşçiliği de hesapladığımızda fiyat her halükârda yükseliyor. Yani dışarıdan gelen sebzenin 15-20 liranın altında olması çok zor. Tüketicide ise gelir yok, gider çok. Vatandaş 300-400 liraya pazar masrafını yapamıyor, almak istiyor ama alamıyor." şeklinde konuştu.

Fiyatlardaki düşüşe rağmen işlerinin durgun olduğunu ifade eden Aziz Yakan, "Son bir haftada fiyatlar biraz durgun ama insanlarda bütçe yok. Daha önce 5 kilogram meyve alan şimdi yarım kilogram götürüyor. Yani şu an meyve yemek lüks olmuş, herkes alamıyor. Bu hafta meyve stoku arttığından fiyatlar biraz düştü. Geçen hafta 60 TL olan kiraz bu hafta 35, 50 TL'lik eriği şimdi 25 TL'ye veriyoruz. Buna rağmen vatandaş yarım veya bir kilogramdan fazla alamıyor." diye ifade etti.

Aziz Yakan

Diyarbakır'a yakın il ve ilçelerden sebze ve meyvenin gelmeye başlamasıyla fiyatlarda düşüş olduğunu söyleyen İsmail Oruç, "Marketlere göre pazar fiyatı oldukça düşük ama piyasa da durgun. Geçtiğimiz hafta fiyatlar biraz daha yüksek ama yaz sezonuna girdiğimizden ve Mazıdağı gibi yakın yerlerden ürünler gelmeye başladığı için fiyatlar düşüyor." dedi.

İsmail Oruç

"Daha önce 2 kilogram alan şimdi ihtiyacına göre yarımşar kilo alıyor"

Tüketicideki alım gücüne dikkat çeken Serdar Adanır ise "Fiyatlarda bir değişiklik yok ama halk alamıyor. 15 metrelik tezgâhta 2 müşteri yok. Halkın fiyata itirazı yok. Maddi durum olmadığından mı gelen gideni karşılamadığı için mi yoksa iş olanağı olmadığından mı bilemem ama genel olarak alım gücü yok. Daha önce 2 kilogram alan şimdi ihtiyacına göre yarımşar kilo alıyor." diye konuştu.

Serdar Adanır

Tezgahında patates satan Ömer Kılıç, mevcut fiyatlardaki düşüş ve artışı komisyonculardan kaynaklandığını belirterek etiket fiyatına müşterilerin tepkili olduğunu dile getirdi.

Ömer Kılıç

Kılıç, "Patatesin iyisi halda 15, tezgâhta 17 buçuk. Küçük patatesler 10 lira. Müşteriler fiyattan memnun değil, iyisini almak istiyor ama mümkün olmadığından alamıyor. Fiyatlar geçen hafta yükselişteydi fakat bu hafta durgun. Sebebinin yağış olduğu söyleniyor fakat fiyatı yükselten komisyoncular." ifadelerini kullandı.

Pazarda Fiyatlar Düştü, Işler Durgun 2

Pazarda Fiyatlar Düştü, Işler Durgun 1

Editör: Kamuran Turgay