GAÜN Bilgi ve Değerler Topluluğu öğrencilerinin İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda hazırladığı etkinlik, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Etkinliğin açılışında konuşan GAÜN İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Aksoy, programın Mevlid-i Nebi Haftası nedeniyle Peygamber Efendimizi daha yakından tanımak ve sevmek amacıyla düzenlendiğini söyledi.

Konuşmasında Hz. Peygamber’in örnekliğini günümüzün nesline, kuşaklarına aktarmamız gerektiğini belirten İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Aslan,

“Gençlerimizin, öğrencilerimizin iyi bir Kur’an tarihi ve Siyer bilgisi okumaları gerekiyor. Bu anlamda da Resulullah’ın örnekliğinde nasıl bir aile reisi, devlet lideri olduğunu tüm yönleriyle yeni kuşaklara aktarmamız gerekiyor. Kur’an- Kerimde de Allah O’nu alemlere rahmet olarak gönderdiğini söylüyor.

Resulullah’ın hem rahmet boyutu hem de insanlığa getirdiği Medeniyet Projesi açısından hayatımıza yansıması gerekiyor. Bunu yaparsak Resulullah’ın örnekliğini anlamış oluruz” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Aslan, “Resulullah’ın insan olarak peygamber olarak çok sayıda özeliği var. Bize bıraktığı en önemli miraslardan birisi emanet mirasıdır. Müslümanın güvenilir olması ve o güvenilirliğin hayatımızın her tarafına yansıması gerekir. İkincisi de toplumu bıktırmamak, müjdeleyici olmak lazım. İslam’ın tebliğini anlatırken insanlığa bir uyarıcı aynı zamanda müjdeleyici olarak O’nun hayatını örnek almalıyız” diye konuştu.

Kaynak: İHA