Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı bir canlı yayında çarpıcı uyarılarda bulundu. Görür, DAF ve Bitlis-Zagros bindirme kuşağına dikkat çekerek deprem riski bulunan illeri tek tek sıraladı. 25 kentin fay zonu üzerine kurulduğunu belirten Görür, "Bir anlamda dinamit fıçılarının üzerinde oturuyorlar" diyerek uyardı.

Prof. Dr. Naci Görür'den 25 ile deprem uyarısı: Dinamit fıçılarının üzerinde oturuyorlar Prof. Dr. Naci Görür'den 25 ile deprem uyarısı: Dinamit fıçılarının üzerinde oturuyorlar

Prof. Dr. Naci Görür, NTV canlı yayınında açıklamalarda bulundu. Adıyaman-Hakkari arasında yer alan kentlere dikkat çeken Görür, "Bitlis-Zagros kuşağının harekete geçmesiyle yeni depremler olabilir" dedi.

Deprem uzmanı ayrıca, en az 25 kentin fay zonları üzerinde olduğunu belirtti. Görür, "Bir anlamda dinamit fıçılarının üzerinde oturan kentler var" uyarısını yaptı.

“Bitlis, Urfa, Diyarbakır, Cizre, Nusaybin, Batman’da deprem olması sürpriz olmaz”

Görür, "6 Şubat’ta Doğu Anadolu Fay zonu deprem üretti. Bingöl-Karlıova’dan Hatay’a kadar giden hat. Doğu Anadolu Fayı ve Ölü Deniz Fayı dediğimiz kesimler, büyük ölçüde Doğu Anadolu’nun devamı niteliğinde kırıldılar. Ve orada artık büyük boyutlu bir depremin oluşmayacağı ortada. Çünkü enerjinin büyük bir kısmı boşaltıldı. Artçı depremler olabilir. Fakat Adıyaman’ın özel bir durumu var. Doğu Anadolu Fayı, Adıyaman’a kadar geliyor. Tam Adıyaman yakınlarında Bitlis-Zagros bindirme kuşağıyla kesişiyor. Aslında o da bir tektonik zondur. Bu DAF, 6 Şubat depremlerini ürettiği zaman bir kısım enerjiyi-muhtemelen yüzde 20 kadarını- bu Bitlis-Zagros bindirme kuşağına transfer etmiş olabilir. Bu demektir ki özellikle Adıyaman-Hakkari arasında yer alan kentler de Bitlis-Zagros kuşağının harekete geçmesiyle yeni depremler olabilir. O hatta büyük depremler üretebilecek potansiyeldedir. Adıyaman- Hakkari arasında Arap platformu üzerinde yani Bitlis, Urfa, Diyarbakır, Cizre, Nusaybin, Batman vs. gibi kentlerde depremler olursa benim için büyük bir sürpriz olmaz. Boyutu ve zamanını bilemiyorum" şeklinde konuştu.

"Dinamit fıçılarının üzerinde oturan kentler var"

Fay hatları haritasının güncellemesiyle ilgili Görür, "500 tane fay varsa 510 oldu. Bunlar çözüm değil, akıllı olmak lazım. En az 25 tane fay zonlarında kurulmuş, fay zonlarında oturan bir anlamda dinamit fıçılarının üzerinde oturan kentler var. Belki de bunlar artar. Bu kentleri biran önce deprem dirençli hale getirmek lazım. Sadece deprem zonlarına yakın diye değil fay zonunun içinde oturuyor. Belediye başkanı kenti yönetiyor. O kentin fayın üzerinde oturduğundan bir haber… Böyle yönetim şekli olamaz. Belediye başkanları, bir kentte işe başladığı zaman önce kenti tehdit eden tehlikenin yani fayın nerede olduğunu enini, boyunu, derinliğini tekerrür periyodunu, özelliğini, kapasitesini bilecek. Tehlikeyi bilecek ki önlem alsın. Bildikten sonra tehlike gerçekleşirse; kentime nasıl zarar verir, kentimi oluşturan bileşenlere nasıl zarar verir onu araştıracak. Sonra deprem gelmeden önce zararı azaltma çalışmalarını yapacak ki kent deprem dirençli olsun. Bilimi doğru kullanmak lazım, gereğini yapmak lazım. Söyleye söyleye bıktık artık"  ifadelerinde bulundu. 

Kaynak: (Haber Merkezi)