Ankara ve İstanbul'da Et ve Süt Kurumu (ESK) ile işbirliği yapılarak ramazan boyunca kırmızı et fiyatlarının sabitleneceği duyuruldu. İşte et fiyatlarını sabitleyen 28 zincir marketin isimleri...

Türkiye Perakendeciler Federasyonu bünyesinde faaliyet gösteren İstanbul PERDER, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Et ve Süt Kurumu ile yaptığı protokol çerçevesinde ramazan ayı boyunca kırmızı et fiyatlarını sabitleme kararı aldı.

İstanbul PERDER Yönetim Kurulu Başkanı Güzeldere, yaptığı açıklamada, dernek olarak, İstanbul'da faaliyet gösteren 57 üye marketi ve 2 bin 500'e yakın şubesinde, yaklaşık 40 bin çalışanı ile tüketicilere hizmet verdiklerini belirtti. Güzeldere, yıl boyunca gerçekleştirdikleri kampanyalarla tüketicileri fiyat artışlarına karşı korumaya çalıştıklarını ifade etti.

ESK ile yaptıkları protokol sayesinde, hanelere en uygun fiyatlı eti ulaştırdıklarını vurgulayan Güzeldere, son dönemde kırmızı et fiyatlarında yaşanan artışı yakından takip ettiklerini söyledi.

Ramazan boyunca sofralara makul fiyatlarda kırmızı et ulaştıracaklarını belirten Güzeldere, şunları kaydetti:

"ESK yetkilileriyle yaptığımız çalışmalar sonucunda ramazan ayı boyunca dana kıymanın kilogram fiyatını 314 liradan, dana kuşbaşının kilogram fiyatını ise 344 liradan satışa sunmaya devam edeceğiz. Yerel perakende olarak üye zincir marketlerimiz ile ramazan ayının bereketini sofralara taşımaya kararlıyız ve ramazan fırsatçılarına göz açtırmayacağız."

Hakmar,
Happy Center,
Kim Market,
Gökkuşağı Market,
Onur Market,
Biçen Market,
Mopaş Market,
Özkuruşlar Market, 
Sarıyer Market,
Snowy Ulu Kardeşler,
Örnek Market,
Show Market,
Altun Market,
Anpa Gross,
Birmar,
Deniz Group, 
Ecemar,
Şimşekler Market,
Birlik Gross,
Grup Gökkuşağı,
İklim Mağazacılık,
Kılıç Market,
Karabağ Market,
Nar Market,
Onur Hipermarketleri,
Irmaklar Market,
Rota Market,
Taş Kasap.

Kıymanın ve kuşbaşının kilogram fiyatı 324 TL

Ankara Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakendeciler Derneği (PERDER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Recai Kesimal, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Et ve Süt Kurumu (ESK) ile yapılan işbirliği kapsamında başkentte ramazan boyunca kırmızı et fiyatlarının sabitlendiğini söyledi.

Kesimal, Tarım ve Orman Bakanlığının devreye girdiğine işaret ederek, "ESK marifetiyle özellikle ramazan ayında tüketicinin daha ucuz et alabilmesi konusunda Ankara PERDER ile bir anlaşma zemini oluştu. Bu anlaşmaya göre et fiyatlarında çok ciddi bir gerileme yaşandı. 450 liraya kadar çıkan kıymanın ve kuşbaşının kilogramı 324 liradan satılacak. Ramazan boyunca kırmızı et, bu fiyattan tüketicilere sunulacak" şeklinde konuştu.

Editör: Özgür Ağar