Ramazan dolayısıyla hem iftarda porsiyonu 160 liradan servis ediliyor, hem de sipariş üzerine paket olarak evlere ulaştırılıyor. Büryan kebabı, kentte tüketimi yanı sıra çevre illerden de tercih edilip otogardan istenilen kente gönderiliyor.

Büryanın yılın her ayında olduğu gibi Ramazan ayında da tercih edilen lezzetlerin başında geldiğini söyleyen büryan ustası Murat Kayaalp, rezervasyon sistemi ile çalıştıklarını söyledi.

Ramazanda uyku kaçıran lezzet: Büryan kebabı

17 yıldır ramazan ayında büryan kebabı servis ettiklerini belirten Kayaalp, "Ramazan öncesi olduğu gibi Ramazan'da da bayağı rağbet var. İftar sofrasına hazırlamak için saat öğleden sonra 15.00'te çıkarıp servise sunuyoruz. Dışarıya paket yapıyoruz. Büryan kebabımız Diyarbakır’a, Mardin'e, Siirt'in çevre illerine, Güneydoğu Anadolu bölgesinin her yerine hemen hemen her gün gidiyor. Müşterilerimiz büryan kebabını iftarda yiyebilmesi için 3-4 saat öncede rezervasyon yapması lazım. Büryan kebabımız 2003 yılında patenti alınan bir yemektir. Doğal ortamlarda piştiği için her mevsimde ve her ayda rağbet görüyor" dedi.

Ramazanda Uyku Kaçıran Tat Büryan Kebabı!

Siirt'in geleneksel lezzetlerinden

Müşteriler de büryan kebabının eşsiz lezzetini ve Ramazan ayında özellikle tercih ettiklerini dile getiriyorlar. İstanbul'dan gelen bir müşteri olan İbrahim Aydın, büryanın lezzetini övdüğü gibi, Hamza Saltan da büryanın vazgeçilmezleri arasında olduğunu ve Ramazan ayında iftarlarını bu lezzetle açmaya çalıştıklarını belirtiyor.

Bu durum, Siirt'in geleneksel lezzetlerinden biri olan büryan kebabının Ramazan ayında da özel bir yere sahip olduğunu ve bölge halkı ile ziyaretçileri tarafından büyük bir beğeniyle karşılandığını gösteriyor.

Kaynak: İHA