Rumlar savaş hazırlığında!

Rumlar savaş hazırlığında!

Kıbrıs'ta Rum kesimi, savaş için yeni bir birimin kurulmasına karar verdi!

Kıbrıs Rum Kesimi'nde savaş veya acil durumlarda harekete geçmek üzere yeni bir birimin kurulması kararlaştırıldı. Kurulacak bu birimin işleyişine ilişkin yasa tasarısı Rum Meclisi'ne sunuldu.

Rum Alithia gazetesinin,'' Savaş Yasaları Mecliste'' başlığıyla verdiği habere göre, Güney Kıbrıs'ın herhangi bir acil veya savaş durumunda nasıl hareket edeceğine ilişkin yeni bir yasa tasarısı Rum hükümeti tarafından meclise sunuldu. Tasarıda ''Acil Durumlar Sivil Planlama'' (PSEA) birimi adı altında yeni bir oluşum öngörülüyor.

PSEA SAVUNMAYA YARDIMCI

Habere göre, herhangi bir saldırı veya tehdit karşısında acil durum ilan edilmesi durumunda PSEA'da görevli kişilerin harekete geçmesi ve savunmaya yardımcı olması hedefleniyor.

Yasa tasarısında, PSEA çerçevesinde, ''alarm sistemi kurulması, göreve çağrıldıklarında PSEA mensuplarının kullanabilecekleri teçhizat ve malzemelerin bulunacağı uygun binaların yapılması'' öngörülürken, İçişleri Bakanına da PSEA personelini acil durumlarda göreve çağırma yetkisi veriliyor.

RUM TARAFINDA SAVAŞ ALARMI

PSEA biriminin, gerekli görülmesi durumunda etkilenen bölgelerin boşaltılması faaliyetlerinde bulunması, göreve çağrılmaları durumunda çalıştıkları işleri bırakmak zorunda kalanların maaşlarının işverenleri tarafından ödenmesi de öngörülüyor. Kaynak:habervaktim


 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler