Türkiye'de dün sandık başına giden seçmenler, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini belirlemek için oy kullandı. 

İTİRAZ SÜRECİ

Oy sayım işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte seçim sonuçlarına yapılacak itiraz süreci de başladı. İtirazlar ilçe seçim kuruluna 02 Nisan 2024 kadar yapılabilir. İtirazlar sandık kurullarından sonra sırasıyla ilçe, il ve YSK'ya yapılacak. 

I M G 4231

BİSMİL’DE BAZI KÖYLERDE MUHTARLAR İTİRAZ ETTİ

KÖSELİ MAHALLESİ 

Bismil Köseli mahallesinde muhtarlık için 3 aday yarıştı. Muhtar adayı Metin Altunsöz 6 sandıkta bazı zarfta oy pusulaları 2 tane içinde olduğunu geçersiz sayılmadığını iddia ederek, Bismil ilçe seçim kuruluna itiraz etti. 

Seçimde Tarık Koç ile Metin Altunsöz arasında 7 oy farkı olduğu belirtildi.

TİLKİLİK KÖYÜ MUHTARLIK KAVGASI 

Tilkilik köyünde 4 muhtar adayı yarıştı. 

Edinilen bilgilere göre, Tilkilik köyünde muhtar adayları arasında sandık bölgesinde kavga çıktı. Yumruklu kavgada oy pusulaları havada uçuştu. Seçim görevlilere dışarı çıkarken, jandarma olaya müdahale etti. Jandarma güvenliği sağladı. oy pusulaları sağa sola savrulması üzerine, sandık başkanı muhtarlık oy pusulası seçim kuruluna teslim edilmedi. 

SALAT MAHALLESİ 

Edinilen bilgilere göre, Salat mahallesi muhtarlık üzerine itiraz da bulunuldu.  

İTİRAZ SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK 

İlçe seçim kurumunda edinilen bilgilere göre, Sandık kurulu kararlarına itirazlar ilçe seçim kurullarına iletilecek. Bu itirazlar 2 Nisan Salı günü saat 15.00'e kadar yapılabilecek. İlçe seçim kurulları, başvuruları 2 gün içinde yani 4 Nisan Perşembe günü saat 17.00'ye kadar karara bağlayacak. İlçe seçim kurulu kararlarına itirazlar ise 5 Nisan Cuma günü mesai bitimine kadar il seçim kurullarına yapılacak. İl seçim kurulları da 2 gün içinde karar verecek. Kurullar, 7 Nisan Pazar gününe kadar başvuruları karara bağlayacak.

İtirazlar il seçim kurullarında reddedilirse başvurucular, YSK'ya başvurabilecek. Bu durumda, YSK Ramazan Bayramı'nda mesai yapacak. Başvuruları bayramın ilk günü 10 Nisan Çarşamba gününe kadar kabul edecek olan YSK, 13 Nisan Cumartesi gününe kadar da itirazlar için kesin kararını verecek. 7 üyeden oluşan YSK kararlarına itiraz yolu ise kapalı olacak.

I M G 4224

BİSMİL’DE MUHTARLIK SONUÇLARI 

Bismil ilçesinde siyasi partilerin geçici seçim sonuçları belli olurken, muhtar seçim sonuçları birleştirme yapılmadığı için önümüzdeki günlerde resmiyet kazanacak. 

Resmi olmayan sonuçlara göre; Muhtar seçilen kişiler; 

Altıok mahallesi Mürsel Zoroğlu

Akpınar mahallesi Erkan Ayaz

Aralık Mahallesi Mahmut Budak

Dumlupınar mahallesi Medeni Onay

Esentepe Mahallesi Mehmet Ceylan

Fatih Mahallesi Sayım Aydın

Fırat Mahallesi Mehmet Yurt 

Seyrantepe Mahallesi Nihat Baran 

Muhabir: Murat Tanrıkulu