Selçuk Geçer, son açıklamalarıyla emeklileri sevindirecek bir müjde verdi. Geçer'in yaptığı açıklamaya göre, emeklilere seyyanen zam yapılacak ve ayrıca 9 bin TL ek ödeme yapılacak. Bu haber emekliler arasında büyük bir memnuniyetle karşılandı.

kamusonhaber.com.tr sitesinin haberine göre; Milyonlarca emeklinin zam oranı yüzde 49,25 oranında düzenlenmişti. Fakat yapılan düzenleme 6 bin 700 ve altında kök aylığı alan vatandaşları etkilemedi. Bu neticede emekliler seslerini duyurmaya çalışıyorken, bazı uzman isimler ise destek açıklamalarında bulunuyor.

En düşük emekli aylıklarının açlık sınırı olan 15 bin TL’nin altında kalması da dikkat çekiyor. Emekliler ise yapılan düzenlemenin yetersiz olmasından dolayı seyyanen bir zam yapılmasını istiyor.


GEÇER: 19 BİN TL OLACAK

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, ise emekli aylıklarına yüzde 49,25 oranında zam yapan iktidarı alkışlarken, 2008 yılındaki emekli maaşlarında yapılan değişikliği hatırlattı. Geçer, “Siz önce yasayı bir geri getirin. En düşük emekli maaşı asgari ücretin yüzde 110'u kadar olmalı. O vakit en düşük emekli maaşı 19 bin TL olacak.” dedi.

2008 YILINDA EMEKLİLERİN DÖNÜM NOKTASI OLDU

Emekli aylığı güncelleme katsayısı, aylık bağlama oranı ve alt sınırlara ilişkin 2008 yılında yapılan değişiklikler ile emeklilerin büyümeden pay alamamasına sebep oldu. Bu yasa ile asgari ücret seviyesinde olan emekli aylıklarında düşüşler yaşanmaya başladı. Şu anda asgari ücret ile emekli maaşları arasındaki makası açtı.

Editör: CM Editör CM Bilişim