2023-2024 eğitim öğretim yılının ilk ders zili, 11 Eylül 2023'te 74 bin okulda çaldı. İlk ve ortaöğretim kurumlarındaki 20 milyonu aşkın öğrenci ile 1,2 milyona yakın öğretmen için birinci dönem ara tatili 13-17 Kasım 2023'te, ikinci dönem ara tatili ise 8-12 Nisan'da yapıldı.

Öğrenciler, eğitim-öğretimin yorgunluğunu 14 Haziran'daki son ders zilinin ardından atacak.

Bu yıl ayrıca, ortaokul öğrencilerine ders notlarının yanında sosyal etkinliklere katılım durumlarının da yer alacağı yeni tasarımlı karneler verilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni tasarımlı karnelere, öğrenciye özel detaylı değerlendirmelerin titizlikle yansıtılmasını talep etti.

Okul içi ve dışındaki sosyal etkinliklerde "bilimsel", "kültürel", "sanatsal", "sportif etkinlikler" ve "toplum hizmeti" olmak üzere 5 ana başlıkta değerlendirilen öğrenciler, karnelerinde sosyal etkinlik durumlarını da görebilecekler.

Öğrencilerin sosyal etkinlikleri, karnelerinde "katılım", "ürün ortaya koyma", "performans gösterme" ve "derece alma" şeklinde 4 ana düzeyde işlenecek.

Böylece öğrencilerin sosyal etkinliklere katılım durumları, derecelendirilmiş bir sistemle karnelere yansıtılmış olacak.

Kaynak: (AA)