Sulama Kanalındaki problem nedeniyle 2 yıldır tarlasını ekemiyor

Sulama Kanalındaki problem nedeniyle 2 yıldır tarlasını ekemiyor

Diyarbakır’ın Bismil İlçesi kırsal Korukçu Mahallesi’nde ikamet eden Abdüsselam Kahraman, sulama kanalından artan suyun tarlasına girmesi nedeniyle 200 dönümlük tarlasını yaklaşık 2 yıldır ekip biçemiyor.

img-20220111-wa0004-2.jpg

Diyarbakır’ın Bismil İlçesi kırsal Korukçu Mahallesi’nde ikamet eden Abdüsselam Kahraman, sulama kanalından artan suyun tarlasına girmesi nedeniyle 200 dönümlük tarlasını yaklaşık 2 yıldır ekip biçemiyor. Tarlasının sulama dönemlerinde bataklığa dönüşmesi nedeniyle mağdur olduğunu ve büyük bir zarar ettiğini belirten Kahraman, Devlet Su İşleri (DSİ) yetkililerine seslenerek bu soruna bir çözüm bulunmasını ve mağduriyetinin giderilmesini istedi.

img-20220111-wa0005-2.jpg

Bismil İlçesi Korukçu Mahallesinde bulunan DSİ’ye ait sulama kanalından gelen su ile tarlalar sulanıyor arta kalan su ise bölgede bulunan eski bir dereye akıyor. Derenin, kendi tarlasının içinden geçtiğini ve tarlasının sulama dönemlerinde bataklığa dönüştüğünü belirten Korukçu Mahallesi sakinlerinden Abdüsselam Kahraman mağdur olduğunu ve 2 yıldır bu nedenle tarlasından verim alamadığını belirtti. Tarlaların sulanması sonrası atık su nedeniyle tarlasının her yıl tarla ekimi zamanlarında sular altında kaldığını, bu yüzden tarlasını sulayamadığını ve mağdur olduğunu ifade eden Kahraman, yetkililere seslenerek mağduriyetinin giderilmesini ve zararının karşılanmasını istedi.

a050f7c5-c955-45bd-9c25-92a8ecd6e487.jpg

Mahkeme devam ediyor

Konuyu 2 kez mahkemeye taşıdığını ve Bismil Asliye Hukuk Mahkemesi’nde konuyla ilgili 2 mahkeme davasının da devam ettiğini belirten Kahraman 2020 ve 2021 tarla ekimi zamanlarında mısır ektiğini ancak ikisinde de tarlasının sular altında kalması sebebiyle hasat yapamadığını ifade etti.

Sorun sulama kanalı faaliyete girdikten sonra başladı

Silvan Malabadi Sulama Birliği Kanalı faaliyete girdikten sonra bu sorunla karşılaştığını söyleyen Kahraman; “yaklaşık 3 yıl önce Silvan Malabadi Sulama Birliği’ne ait DSİ kanalı faaliyete girdikten sonra tarlam sular altında kalmaya başladı, kışın sorun olmuyor ama yaz aylarında yani tarla ekeceğimiz dönemlerde ve sulama dönemlerinde tarlaların sulanması nedeniyle arta kalan su bu dereden geçiyor bu eski bir dere, dere temizlenmediği için her yıl tıkanıyor ve benim tarlam sular altında kalıyor, bu nedenle tarlamdan hiçbir şekilde verim alamıyorum” ifadelerini kullandı.

135eda29-5b96-46b4-a378-5cf91ce1551c.jpg

eb4a0ebb-5bfc-4a2d-871a-d5705e842770.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler