Van Gölü Havzası'nda yaşayan inci kefallerinin, sürüler halinde akarsulara göç yolculuğu görsel şölen sunuyor.

Yolculukları anında engelli noktaları zıplayarak aştığı için "uçan balıklar" olarak da adlandırılan inci kefallerinin ortaya çıkardığı bu muhteşem doğa olayı görenleri hayran bırakıyor.

Her yıl 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında su akışının tersine yüzerek tatlı sulara göç ediyor. Bu süreçte avlanması yasaklanan inci kefalleri, karşılarına çıkan engelleri zıplayarak aşıyor. Balıkların akıntıya karşı verdiği mücadeleyi izlemek için her yıl Van'ın Erciş ilçesine gelen binlerce kişi, İnci Kefali Tabiat Parkı'nda bu yolculuğa tanıklık ediyor.

Suyun Akışının Tersine Yüzen Inci Kefallerinin Zorlu Yolculuğu Devam Ediyor

Martılar av yasağını dinlemiyor

Neslini korumak için Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyundan çıkarak, 12 ayrı noktadan göle dökülen akarsulara yumurtalarını bırakmak için yaklaşık 1.5 ay önce göçe başlayan inci kefalleri, suyun tersine doğru yüzerken aynı zamanda martıların da hedefi haline geliyor. Av yasağını delen yüzlerce martı, balıklarla besleniyor.

“İnci kefalleri hiç olmadığı kadar büyük bir coşkuyla akarsulara giriş yapıyor”

Bereketli bir kış mevsiminin ardından yağış rekorlarının kırıldığı Van’da akarsu debilerinin son yıllara nazaran yükseldiğini belirten Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Doktor Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, “İnci kefali Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı sularında yaşayan endemik bir balık türü. Yaşamını her ne kadar Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı sularında sürdürse de üreme dönemi olan Nisan ve Temmuz ayları arasında üremek için Van Gölü’ne dökülen tatlı sulara göç gerçekleştiriyor. Bu sebepten dolayı yaz aylarında Van Gölü’ne dökülen akarsularda yeterli miktarda olması hayati bir öneme sahip. 2020 yılından 2023 yılına kadar geldiğimizi süreç içerisinde maalesef akarsuların debileri çok çok düşüktü. Çünkü kışın yağan kar yağışı ve ilkbaharda düşen yağmur yağışları mevsim normallerinin altında gerçekleşti. Durum böyle olunca inci kefali akarsularda üremek için yeteri miktarda su bulamadı. Fakat bu sene şanslıyız akarsuların debileri hiç olmadığı kadar yüksek. Bu çok sevindirici ve mutlu edici bir durum. Bu sene akarsulara gittiğiniz zaman inci kefallerinin coşkuyla, heyecanla geçen yıllarda hiç olmadığı kadar akarsulara giriş yaptığını görüyoruz.” dedi.

İnci kefallerinin mucizevi göçü 15 Temmuz’a kadar devam edecek.

Kaynak: İLKHA