Diyarbakır'da da uygulanacak olan tapu ve kadastro yeniliği, gayrimenkul sahipleri ve alıcıları için önemli bir dönemeç olmaya aday. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, 81 ilde uygulanacak olan bu yenilik, gayrimenkul alım satım süreçlerinde önemli kolaylıklar sağlayacak.
 

Yapılan açıklamada, 3 boyutlu şehir modelleri yönetim bilgi sistemine geçileceği belirtildi. Bu sistem sayesinde, gayrimenkulün alan büyüklüğü, cephesi, oda sayısı gibi yapı ve bağımsız bölüm bilgileri web ve mobil uygulamalar üzerinden vatandaşlara sunulabilecek. Bu da gayrimenkul alım satım süreçlerini daha şeffaf ve kolay hale getirecek.
 

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün kurduğu 3 boyutlu bilgi sistemi, gayrimenkul alım satım süreçlerinin yanı sıra, Maks ve Takbis entegrasyonları sayesinde de önemli bir role sahip olacak

Maks ve Takbis entegrasyonlarının önemine değinen Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Proje ile gayrimenkul alım satım süreçlerinde, gayrimenkulün alan büyüklüğü, cephesi, oda sayısı gibi yapı ve bağımsız bölüm bilgileri web ve mobil uygulamalar üzerinden vatandaşlara sunulabilecek.


Hatta bu veriler yakın zamanda 2024 strateji programında yer alan değer haritaları oluşturulması çerçevesinde de kullanılabilecek. Sistem ile gerçek ve güncel bir bina stok takibi ve sorgulaması da mümkün olacak. Taşınmazların güneş potansiyelinden, gürültü tahminlerine kadar birçok farklı amaçla da kullanılabilecek” ifadelerini kullandı.

ERİŞİM KOLAYLIĞI SAĞLANACAK


Bu sistem ile milyonlarca tapu sahibine erişim kolaylığı sunulacak. Tapudan adrese, adresten tapuya erişimin sağlanacağını belirten Özelmacıklı, “MAKS sistemindeki bütün adres, kişi ve numaratör bilgilerinin de TAKBİS'teki mülkiyet bilgileri ile entegre hale gelmesiyle birlikte belediye, tapu ve kadastroya ait dijital verileri bizlere çok farklı imkanlar sağlayacak. Yetki belgeli emlak işletmeleri olarak bu sistemlere erişim imkanlarına bir an önce kavuşmayı arzu ediyoruz” dedi.

Kaynak: (Haber Merkezi)