Batman-Diyarbakır İl sınırında Bismil Sinan Köyüne bağlı Zilek mezrasında 85 yıl önce yapımına başlanılan ve 1943’te tren seferlerinin geçiş yaptığı tarihi köprü, su seviyesinin yükselmesiyle sulara gömüldü.

Cumhuriyet Tarihinin ilk eserlerinden

Batman-Diyarbakır İl sınırındaki Zilek Köprüsü, Dicle Nehri ve Batman Çayı’nın su seviyelerini yükselmesi ile suyun altında kaldı. DDY tren seferlerinin 1943 yılında başladığı 508 metre uzunluğundaki tarihi-kemerli köprüye, komşu yeni köprünün yapımı 5 yıl önce tamamlanmıştı. Batman Barajı ile Dicle Nehri sularının birleştiği Zilek Köprüsü ile yeni köprü baharda doyumsuz bir manzaraya da ev sahipliği yapıyor. Köprü çevresindeki yerleşim birimlerinde oturanlar, uzun bir sürenin ardından su seviyesinin yükseldiğini belirterek; “5 Yıl önce de baraj için su tutulunca, su seviyesinin bu kadar yükseldiğini görmüştük. Şimdi de aynı manzarayla karşı karşıyayız” dediler.

Batman Çağdaş Gazetesi’ne konuşan DSİ 16’ncı Bölge Müdürü Cihan Aksoy, 525 Metre su kodu yüksekliğindeki Ilısu-Veysel Eroğlu Baraj Gölü’nde su kodunun 522 seviyesine geldiğini söyledi.

Aksoy, şu ifadeleri kullandı:

“Yağışla birlikte karlarda yavaş yavaş erimeye başladı. Su kodu 522’ye dayandı. Baraj havzası çevresindeki yerleşim birimlerinde oturanların su taşkınlıklarına karşı dikkatli olmalarını istiyoruz. Ayrıca istimlak edilen arazilerde ekinin yapılmaması gerekiyor. Bu konuda da daha önce uyarılarımız olmuştu. Kış ve bahar mevsiminde yağış beklenenin üzerinde olunca baraj havzası suyla dolup taştı.” Eski köprü ile yeni köprü, bahar mevsiminde doyumsuz bir manzarayı gözler önüne seriyor.”

Sinan Köylüleri tedirgin

Öte yandan baraj suları, eriyen kar suları ve Dicle Nehri ile Batman Çayının su seviyesini yükselmesi nedeniyle Bismil Sinan Köyü sakinleri de tedirgin. Köylüler, köyün sular altında kalmasında endişe duyuyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)