1645

Osmanlı donanması, 348 harp ve nakliye gemisiyle İstanbul'dan hareket ederek Girit adasına çıktı.

1961

Almanya'ya gidecek ilk işçi kafilesi yola çıktı. İş gücü gönderimine ilişkin protokol, Türkiye ile Batı Almanya arasında 13 Haziran'da imzalanmış ve özel kuruluşların kontratsız işçi göndermeleri engellenmeye çalışılmıştı.

2012

Mısır'da Cumhurbaşkanlığı seçimleri tamamlandı. Müslüman Kardeşler'in adayı Muhammed Mursi, oyların yüzde 52'sini alarak Mısır'ın yeni cumhurbaşkanı oldu. Mursi'nin zaferinin ilan edilmesinin ardından Tahrir Meydanı'nda kutlamalar yapıldı.

2013

Çeçenistan'da direnişçiler, Rus askerlerine pusu kurarak büyük bir darbe vurdu. Eylemde 38 Rus askerinin öldüğü ve 100'den fazlasının yaralandığı bildirildi.

2016

Kolombiya'da 50 yıldan uzun süredir devam eden kanlı iç savaş, varılan anlaşmayla son buldu. Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ve Kolombiya Hükümeti, silahların bırakılması için ateşkes anlaşması imzaladı.

2020

16 kişinin katledildiği Dürümlü katliamı davasında karar verildi. Tutuklu sanık, 17 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. PKK'lılar, 12 Mayıs 2016 gecesi 15 ton patlayıcı yüklü kamyonu Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesi Tanışık Mahallesi'nde patlatmıştı. Patlamada 16 kişi hayatını kaybetti, 23 kişi yaralandı. Bu katliamda 36 çocuk yetim, 8 kadın dul kaldı. Dürümlü katliamı, PKK'nın en vahşi saldırılarından biri olarak kayıtlara geçti.

Muhabir: Murat Tanrıkulu