1827: İngiliz kimyager John Walker'ın buluşu olan kibrit, İngiltere'de piyasaya sürüldü. Bu basit buluş, günlük hayatımızda büyük bir değişime yol açtı.

1948: Birleşmiş Milletler'e bağlı olarak Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kuruldu. WHO'nun kurulması, küresel sağlık sorunlarının çözümü için önemli bir adım oldu.

1979: İstanbul'da motorin sıkıntısı nedeniyle arabalı vapur seferleri iptal edildi. Bu durum, şehirde ulaşım sorunlarına yol açtı.

2002: Siyonist işgalcilerin terörist Genelkurmay Başkanı General Şaul Mofaz, Filistin topraklarına yönelik 10 günlük saldırılarda 200 Filistinlinin şehit edildiğini, 1500'ünün yaralandığını ve 1200 kişinin esir alındığını açıkladı. Bu vahşet tüm dünyada tepkiyle karşılandı.

2003: Mart ayında başlayan Irak saldırısı sonucu Bağdat, tümüyle ABD birliklerinin kontrolüne geçti. Bu olay, Orta Doğu'da büyük bir değişime yol açtı.

2004: Amerikan ordusu, Irak'ta bir camide bulunan Müslümanlara uçaklardan füze attı. Saldırıda 40 Müslüman şehit oldu. Amerikalı bir Yarbay saldırıyı "İçeridekileri öldürmek istiyorduk" sözleriyle savundu.

2012: Kur'an kursları yönetmeliği yeniden düzenlendi. Yeni düzenlemeye göre Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur'an kurslarındaki öğretici ihtiyacını kadrolu veya sözleşmeli öğreticilerle karşılayacak. Ayrıca, Kur'an kursuna gitmek için gereken 12 yaş sınırı da kaldırıldı.

2015: Yargıtay tarafından mahkumiyet kararı bozulan 62 kişinin yeniden yargılandığı "balyoz planı" davasında, tüm sanıklar beraat etti.

2015: Bangladeş'te siyasi mahkeme kararlarına bir yenisi daha eklendi. İdam cezasına çarptırılan Cemaat-i İslami Partisi'nin Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed Kamaruzzaman'ın son temyiz başvurusu da reddedildi. Cemaat-i İslami ise halkı "devlet terörüne" karşı çıkmaya çağırdı.

Editör: Basri Akaydın