Vanlı çiftçiye ahır ve hayvan desteği!

Vanlı çiftçiye ahır ve hayvan desteği!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, çiftçilerin borçlarını 1 yıl ertelediklerini belirterek, çiftçinin depremde ölen hayvanları ve yıkılan ahırlar içinde müjde verdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile Van depremi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak üzere ortak bir basın toplantısı düzenledi.

       Çiftçilerimizin ve üreticilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda tespitler yapıldığını ve çiftçilerin üretimlerini devam ettirebilmeleri için 1 yıl borçlarını ertelendiğini belirten Eker,  ''Hayvan telefleri tespit edilecek ve bunlar tedarik edilecek ya hayvan alııp verilecek yada bedeli ödenecek. Böylece bu zararları giderilecek. Hayvanlarıını kestirmek isteyenler için ise Et ve Balık Kurumu kombinasında kestirebilirler. Şu ana kadarki tespittlerde 3 bin 388 hayvan barınağının yıkıldığını tespit ettik. Biz şöyle bir model getiriyoruz. Bu barınakların sahiplerine çadır barınak yapıyoruz. 20x7 ebatında 140 m2'lik çevre şartlarına uygun çadırlar bunlar. Bunun büyük bir kısmını en geç 20 gün içinde temin edeceğiz. Bunun için üretici firmalar ile görüşüldü. Çok uzun süre kullanılabilecek çadırlar bunlar. Bunun dışında görev alanımıza giren konular ile ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Çiftçilerimizin ödemeleri ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Burada çadır ihtiyacı olmayanlarda çadır aldı. O yüzden ciddi bir çadır sıkıtısı oldu. ama bundan sonra ihtiyaçlar yerinde tespit edilerek öyle çadır verilecek.'' dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler