Bakan Uraloğlu, Yüksek Öğretim Kurumu ve BTK Akademi'nin ortak çalışmasıyla, BTK Akademi'nin altyapısı, eğitimleri ve derslerinin üniversiteler tarafından kullanılacağını ve yeni derslerin açılarak eğitimlerin hazırlanacağını belirtti.

Dijital teknolojiler ve yapay zekâ ile ilgili derslerin üniversitelerde müfredata dahil edileceğini vurgulayan Uraloğlu, BTK Akademi’den alınan derslerin üniversite dışı kazanım olarak öğrencilerin transkriptlerine yansıtılmasının hedeflendiğini söyledi.

Bakan Uraloğlu, yeni açılan ve bu yıl öğrenci alacak yapay zeka temelli 12 ön lisans programının bazı derslerinin BTK Akademi derslerinden karşılanması için çalışmalar yapıldığını belirtti. "Uygun olabilecek ders eşleştirmeleri için taslak çalışmayı tamamladık." dedi.

BTK Akademi derslerinin üniversitelerdeki dersleri birebir karşılaması için düzenleme ve eklemeler yapıldığını vurgulayan Uraloğlu, "BTK Akademi dersleri ile ön lisans programlarındaki derslerin eşleştirilmesi amacıyla ders bazında rapor hazırlama çalışmaları devam ediyor. Bu raporların Haziran ayı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Ortaya çıkacak raporlara göre BTK Akademi, kendi dersleri üzerinde düzenleme yaparak ön lisans programlarındaki dersleri doğrudan karşılayacak şekilde YÖK dersleri havuzu oluşturacak." diye konuştu.

"2024-2025 Güz Döneminde Dersler İçin Çalışmalar Sürüyor"

Pilot olarak ön lisans programlarında 2024-2025 Güz Döneminde okutulacak dersler için çalışmalar başlatıldığını belirten Bakan Uraloğlu, bu çalışmaların Ağustos ayı sonuna kadar tamamlanmasının planlandığını söyledi. Bahar dönemi ve bir sonraki yılın dersleri için çalışmaların ve eşleştirmelerin devam edeceğini de aktaran Uraloğlu, "Mevcut ön lisans derslerinin bir kısmı için BTK Akademi'de uygun içerik bulunamıyor veya mevcut dersler içerik olarak eksik kalabiliyor. Bu nedenle ilave olarak yeni ders veya eksik içerik tamamlama için ilgili üniversitelerimizden teklifler alacağız." şeklinde konuştu.

"Gençlerimizi Yapay Zeka Konusunda Doğru Eğitmeliyiz"

Yapay zekâ teknolojilerinin, insanların yapabileceği birçok görevi daha fazla veriyle ve daha hızlı bir şekilde yapmasına imkan tanıdığını dile getiren Bakan Uraloğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Yapay Zeka, sağlıkta tıbbi teşhis ve tedavi süreçlerinde, ulaşımda sürücüsüz araç teknolojilerinde, ekonomide finans sektöründeki müşteri hizmetleri ve dolandırıcılık tespitinde, hukukta, tarımda, eğitimde, mimaride, neredeyse hayatımızın her alanında kullanılıyor. Ancak, yapay zekâların sunduğu imkânlar kötü niyetli kişiler, yabancı istihbaratlar ve terör örgütleri tarafından da kullanılabiliyor. Bu nedenle gençlerimizi yapay zeka ve teknoloji konusunda doğru eğitmeliyiz. Bu kapsamda Yüksek Öğretim Kurumu ile yaptığımız bu iş birliğini çok önemsiyoruz."

Kaynak: İLKHA