Hüdapar başkanın bu yaklaşımı dikkat çekildi. 

Rudaw Türkçe yaptığı haberde, Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, partisinin "Filistin ve Gazze Meselesi Hakkında Beyanname"sini kamuoyuna duyurdu.

Yapıcıoğlu, 31 Mart’ta yapılacak seçimlere dair Rûdaw’ın sorularını yanıtladı.

“İstanbul’un tüm ilçelerinde aday gösterdik”

İstanbul’da neden aday göstermediklerine ilişkin soruyu yanıtlayan Yapıcıoğlu, “İstanbul’da 39 ilçe var ve biz 39’unda da adaylarımızı çıkardık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi için ise aday göstermedik. Sadece İstanbul değil, Ankara, İzmir ve Bursa’da da aday göstermedik. Ancak bu kentlerin tüm ilçelerinde adaylarımızı çıkardık” ifadelerini kullandı.

Kimseyle ittifakımız yok”

Bölge kentlerinde Kürdistani partilerle herhangi bir ittifak çabasının olup olmadığına ilişkin soruya ise Yapıcıoğlu, “Açıkçası biz hiçkimse ile bir ittifak halinde değiliz. Biz tek başımızayız ve oylarımızı görelim dedik. O partilerden herhangi bir teklif gelmedi. Bizden de hiçbir partiye teklif gitmedi” dedi.

I M G 3205

Ben avukatlık yaparken benim ve Mehdi’nin yazıhanesi yan yanaydı”

HÜDA-PAR Batman Belediyesi Adayı Serkan Ramanlı’nın DEM Parti Batman Adayı Mehdi Öztüzün ile maçta çektirdiği fotoğraf sonrası başlayan tartışmalara ilişkin konuşan Yapıcıoğlu, şunları dile getirdi:

 “Sayın Öztüzün de avukattır. Ramanlı da avukat ve ben de avukatım. Ben avukatlık yaparken benim ve Mehdi’nin yazıhanesi yan yanaydı. Aynı binada, aynı kattaydık. Elbette aramızda insanı ilişkilerimiz olacak.

Ailelerde bazıları DEM Partili, bazıları HÜDA-PARlıdır.  Hatta aynı ailede farklı partilerden adaylar bile olur.

Bildiğim kadarıyla maça giderken de birbirlerinden haberleri de yok. Birbirlerine denk gelmişler. Bir fotoğraf yüzünden bir tarafta kıyamet koptu. Bizim açımızdan ise bu son derece doğal bir şey.

Biz şunu söylüyoruz: Önümüzde bir seçim var, savaş değil. Seçime gidiyoruz, savaşa girmiyoruz.

Siyasetin temiz bir dille yapılmalı ve biz bu gayreti gösteriyoruz.”

“Ne biz Hizbullah’ın yaptıklarının sorumlusuyuz, ne de DEM Parti PKK’nin yaptıklarının sorumlusu”

DEM Parti ile aralarında ihtilafın giderilmesi için ne yapılabileceğine yönelik soruyu da cevaplayan Yapıcıoğlu, şunları ifade etti:

“Açıkçası aracıya gerek yok. Biz şunu diyoruz: Ne biz Hizbullah’ın yaptıklarının sorumlusuyuz, ne de DEM Parti PKK’nin yaptıklarının sorumlusudur.

Biz siyasi bir partisiyiz. DEM Parti de siyasi bir partidir. DEM Parti geleneğindeki bir partinin bir dönem ‘Şuna sırtımızı yaslıyoruz’ demişliği vardır, bizim öyle bir şey demişliğimiz de yok.

Memleketteki sorunların çözümü için yola çıktıysak dilimizin de bu doğrultuda olması gerekiyor.

Bir tarafın siyaseti bizimkinden farklıysa onu ‘düşman’ olarak kodlamaya ihtiyaç yok.”

Kaynak: Rudaw