Hicri Yılbaşı, İslam takviminin başlangıcını ifade eden önemli bir tarih olan Hicri takvimin ilk ayı Muharrem ayının ilk günüdür.

Hicri takvim, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) Mekke'den Medine'ye hicret ettiği yıl olan 622 yılını başlangıç olarak kabul eder. Bu nedenle Hicri takvim, bu önemli olaydan esinlenerek Hicret Takvimi olarak adlandırılır.

Hicri takvim, ayın evrelerine dayanan bir takvim olduğu için Hicri Yılbaşı her yıl Miladi takvime göre yaklaşık 10-12 gün daha erken gerçekleşir.

Müslümanlar için bir dönüm noktası olan hicret, tarihte yeni bir sayfa açmıştır. Hazreti Ömer'in halifeliği döneminde, hicretin gerçekleştiği gün, Hazreti Ali'nin teklifiyle hicri takvimin başlangıcı sayılmıştır. O günden itibaren de İslam âleminde 1 Muharrem, hicri takvimin başlangıcı olarak kabul edilmiştir.

Hicret, Allah rızası için; anadan, babadan, evlattan, yardan, diyardan, maldan, mülkten hatta candan vazgeçmenin ibretli ve meşakkatli bir öyküsü; Yüce dinimizin rahmet yüklü mesajlarını bütün insanlığa ulaştırmak için çıkılan kutlu yolculuğun adıdır. Tebliğ hicreti doğurmuş, hicret ise tebliği pekiştirmiştir. Kısaca hicret, Müslümanlar için bir milattır.

Hicret, Allah yolunda fedakârlığın, yardımlaşmanın ve kardeşliğin zirvesidir.

Hicri takvimin başlangıcı olarak esas alınan Hazreti Muhammed'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) Mekke'den Medine'ye hicretinin yıldönümü olan Muharrem ayının ilk günü, Hicri yılbaşı olarak yarın Müslümanlar arasında çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Muharrem ayı, Hicri Takvim'in başlangıcı olmasının yanı sıra, bu ayın başında, ortasında ve sonunda tutulacak orucun faziletli olduğu Peygamber Efendimizin birçok hadisinde belirtilmiştir. Bu nedenle yeni bir Hicri yılı oruçla karşılamak için yarınki Muharrem ayının ilk gününde oruç tutmak, Müslümanlara büyük sevap kazandıracaktır.

Muharrem ayı, barındırdığı Aşure günü dolayısıyla da Müslümanlar için büyük önem taşımaktadır. İslam tarihinde Aşure gününde yaşanan birçok olayın yanında, bu ayda cereyan eden Kerbela faciasında Hazreti Hüseyin'in katledilmesi ve Ehl-i Beyt'e yapılan eziyetler de Müslümanları hüzünlendirmeye devam etmektedir.

Bu vesileyle, İlke Haber Ajansı olarak Hicri yılbaşını tebrik eder, İslam coğrafyasında meydana gelen Müslümanlara yönelik saldırı ve zulümlerin sona ermesini ve Müslümanların birlik içinde küfre karşı mücadele etmelerini Cenab-ı Allah'tan niyaz ederiz.

Editör: Murat Tanrıkulu