Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından TBMM'ye sunulması planlanan vergi paketinde, mevcut durumda 150 TL olan yurt dışı çıkış harcının artırılması gündeme geldi. Yeni vergi paketinde yer alması beklenen zamlı yurt dışı çıkış harcı için 1.000 ve 1.500 TL gibi rakamlar kamuoyunda tartışılıyor.

AK Partili milletvekillerinden, yurt dışı çıkış harcının yükseltilmesiyle ilgili itirazlar geldi. Sabah'ın haberine göre, bazı milletvekilleri parti yönetimine, "Harcın tamamen kaldırılması gerekirken yükseltilmesi vatandaşta sorun yaratabilir. Bunu yapacaksak da bazı grupları kapsam dışı bırakalım. Özellikle gençler konusunda çok hassas olalım. Yapılan düzenlemelerde toplumun hassasiyetlerinin dikkate alınması gerekiyor" dedi.

Yurt dışı çıkış harcına zam ne kadar olacak?

Bu görüşler üzerine yurt dışı çıkış harcı ile ilgili 2 alternatif üzerinde durulmaya başlandı. İlk seçenek, 150 TL olan yurt dışı çıkış harcının 1.000 veya 1.500 TL'ye çıkarılması.

Ancak öğrenciler, gençler, hacca gidenler, sınır ticareti yapanlar gibi bazı grupların bu zamdan muaf tutulması gündeme geldi. Mevcut yasaya göre "Çıkış tarihi itibarıyla yurt dışında oturma izni bulunduğunu belgeleyen, ticari amaçla yük ve yolcu taşımaya yönelik kara, deniz, hava ve demir yolu araçlarında, yurtdışına çıkış sırasında fiilen mürettebat olan görevliler ile 7 yaşını doldurmamış olanlardan" harç alınmıyor.

İkinci seçenek ise yurt dışı çıkış harcı ile ilgili maddelerin paketten çıkarılması yönünde. Buna göre yaz ayları boyunca daha kapsamlı bir çalışma yapılacak.

Ekim ayına ertelenebilir

Düzenleme, ekim ayında Meclis açıldığında başka bir ekonomi paketi içinde gündeme getirilecek. Bu hafta yapılması beklenen Kabine toplantısının gündem maddelerinden biri de vergi paketi ve yurt dışı çıkış harcı olacak.

Editör: Murat Tanrıkulu