Şeyma KARADAŞ - BİSMİL HABER

Bir süredir ilham veren karakterlerin biyografisini yazma serisine ara vermiştim. Böylesine değerli bir sahafla tanışınca da kesinlikle ufak da olsa yaşamına ve birtakım fikirlerine değinmeliyim diye düşündüm. Bu biyografi Kendi bölgemiz dışında birini tanıtmam açısından bir ilk olacak. Bu ilki sizlerle paylaşacağım için oldukça heyecanlıyım, hazırsanız başlayalım.

 Sinop'un sekiz yıllık köklü olma yolunda ilerleyen bir sahafı kendisi. Aslen Sinoplu olan Mert Cantürk, Hakla ilişkiler bölümünü okumuş ama tamamlamamıştır. Yaşamının bir döneminde çalıştığı kitap şirketinde satış sorumluluğu görevini üstlenmiş ve böylelikle kitaplarla iç içe olma şansı bulmuştur. Daha önce kitaplarla içli dışlı olmadığını belirten sahafımız şu an tam anlamıyla bir kitap tutkunu. Yaşamının bazı zamanlarında farklı şehirlerde de yaşayan Mert Cantürk, hayatının dönüm noktasını memleketine dönmek olarak tanımlıyor. Neden mi? Çünkü Sinop'ta bir sahaf eksikliğinin olduğunun farkındaydı ve bir sahaf dükkânı açma kararı aldı. O günden bugüne her ayrıntısında bin bir emek olduğunu ilk bakışta anladığınız dükkânı kurdu ve olabildiği en güzel haliyle faaliyete geçirdi. Hayatının dönüm noktasında kurduğu bu yer belki de onu yaşamının en güzel tevafuku ile karşılaştırmıştı. Tesadüf demiyorum, tevafuk... Çünkü eşiyle de kurduğu sahafta tanışmış karakterimiz ve yaşamlarını bu vesile ile birleştirmişler. Dükkânda kaldığı süre boyunca Kur'an'ı Kerim mealini ve klasikler gibi birçok farklı alanda kitabı okuyan sahafımız, aynı anda birkaç kitabı okumanın kendisine karmaşık gelmediğini, aksine okuduğu her bir kitabın kendisine farklı bir şey kattığını belirtiyor. Zamanında fotoğrafçılıkla da uğraşan karakterimiz çok yönlü bir yapıya sahip. Fotoğrafçılık konusunda oldukça yetenekli olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Bu yazıda da çektiği birkaç fotoğrafa yer verdim, eminim sizler de çok beğeneceksiniz. Her şeyin sevmekle başlaması fikri, onun bizatihi benimsediği yaşam felsefelerinden yalnızca biri. Kurduğu bu yer ona hayatta istediği sakinliği vermekle kalmamış aynı zamanda birçok insanın da dinginlik bulabildiği uğrak bir nokta olmuştur. Bu benim içinde böyle kesinlikle. İleriki zamanlarda dükkânı insanların hem kitap okuyabileceği hem de bir şeyler içebilme fırsatı bulabileceği bir yer haline getirmek istiyor Mert Cantürk. Umuyorum ki bu hayalini gerçekleştirebilir.

Bu hafta hep beraber değerli bir insanın yaşam kapılarını az da olsa araladık. Kitapların insana sunduğu bin bir katkının farkına bir nebze de olsa Mert Cantürk vasıtasıyla vardığımızı umuyorum. Şunu bilmek gerek ki kitap okumayan insan yalnızca tek bir perspektifle bakar her şeye. Okuyan insan ise sayısız bakış açısı arasından seçme gibi bir fırsata sahiptir. Yaşamın size en güzel perspektifleri kitaplar aracılığıyla hediye etmesi ümidiyle... Bir sonraki ilham verici karakterimizle tanışıncaya dek görüşmek üzere.

WhatsApp Image 2023-11-06 at 14.41.14

WhatsApp Image 2023-11-06 at 14.23.39

WhatsApp Image 2023-11-06 at 14.23.38

WhatsApp Image 2023-11-06 at 14.23.38 (1)

WhatsApp Image 2023-11-06 at 14.23.36

WhatsApp Image 2023-11-06 at 14.23.36 (1)